Kategoria: Porady i wskazówki

Na rynku znajdziemy szeroki wybór mebli wypoczynkowych, zaopatrzonych w rozmaite mechanizmy rozkładania. Podczas wyboru odpowiedniego mebla bierzemy pod uwagę jego estetykę, wymiary, udogodnienia w postaci na przykład ruchomych zagłówków, a także sposób rozkładania kanapy. W tym artykule omawiamy najpopularniejsze mechanizmy znajdujące zastosowanie w meblach tapicerowanych.

Meblowy sklep internetowy Mebline.pl oferuje różnorodny wybór rozkładanych sof, narożników oraz wersalek. Warto przed zakupem dokładnie sprawdzić jak działa konkretny model. Poszczególne rozwiązania mają swoje wady i zalety, które prezentujemy poniżej.

Mechanizm „wózek” oraz system „DL”

Popularny mechanizm typu „wózek” polega na wysunięciu powierzchni do spania spod siedziska. Wysuwana leżanka posiada kółka, które znacznie ułatwiają rozkładanie. W przypadku systemu DL należy pociągnąć siedzisko do siebie, a następnie złożyć oparcie kanapy. W ten sposób otrzymamy wygodną powierzchnię do spania. Mechanizm taki zastosowano m.in. w sofie CAMERON. Mebel ten posiada schowek na pościel i jest niezwykle wygodny w codziennym użytkowaniu.

Sofa CAMERON soro

Kanapa z systemem belgijskim

Tego rodzaju meble wypoczynkowe rozkłada się niemal jednym ruchem ręki, bez konieczności siłowania się z ciężkimi elementami konstrukcyjnymi. Leżankę wysuwa się spod siedziska, zwiększając tym samym powierzchnię do spania. Na tej zasadzie działa m.in. sofa LARUS, pokryta wysokiej jakości tkaniną. Mebel ten doskonale sprawdzi się w pokoju gościnnym.

Sofa LARUS tivoli

Jak działa mechanizm typu „klik klak”?

Ten popularny system od lat stosowano w wersalkach i tapczanach, a obecnie również w nowoczesnych sofach rozkładanych. Aby rozłożyć mebel, wystarczy unieść siedzisko, a po usłyszeniu charakterystycznego „kliknięcia”, ponownie je opuścić. Wraz z oparciem stanowią wówczas wygodną powierzchnię do spania. Przykładem zastosowania mechanizmu typu „klik klak” może być ponadczasowa sofa NIAGARA obita wysokogatunkową tkaniną Modern. Mebel posiada duży pojemnik na pościel i dostępny jest w różnych wariantach kolorystycznych.

Wersalka NIAGARA

System „delfin”

Kanapy narożne często zaopatrzone są w system „delfin”. Aby rozłożyć narożnik wystarczy pociągnąć za uchwyt znajdujący się pod siedziskiem, wysunąć leżankę wyposażoną w specjalne kółka i delikatnie unieść ją do góry. Meble wypoczynkowe tego rodzaju na ogół posiadają pojemny schowek na pościel. Przykładem może być model DOMINO pokryty wytrzymałym materiałem tapicerskim (dostępny w różnych wariantach kolorystycznych).

Narożnik DOMINO

Który mechanizm rozkładania mebli tapicerowanych jest najlepszy?

To kwestia indywidualna. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć kilka kwestii:
- czy mebel rozkładany ma na co dzień pełnić funkcję łóżka sypialnianego, czy też przeznaczony jest do okazjonalnego użytku gości
- jeśli szukamy sofy z funkcją spania do pokoju dziecka, warto zdecydować się na lekki i kompaktowy model
- zwróćmy uwagę na wielkość schowka na pościel – niektóre meble rozkładane nie posiadają tego typu pojemnika.

W przypadku pytań lub wątpliwości, warto skonsultować swój wybór ze specjalistami. Zapraszamy na Mebline.pl!