Kategoria: Porady i wskazówki

Zarówno królowa salonów - sofa - jak i tapicerowane krzesła, szezlongi czy fotele to meble, które bezustannie narażone są na zabrudzenie. Jak zadbać o meble tapicerowane, aby posłużyły nam przez lata?

Pielęgnacja mebli tapicerowanych

Spotkanie z przyjaciółmi, rodzinna uroczystość czy zabawa dzieci w salonie, to sytuacje, które sprzyjają powstawaniu plam na tapicerce meblowej. Posiadacze czworonogów mają jeszcze trudniej. Chyba każdy z nich zna scenariusz, w którym wesoły psiak wskakuje po spacerze na kanapę pozostawiając brudne ślady łapek.

Fotel Parys

Jak poradzić sobie z uporczywymi plamami?

Po pierwsze, należy działać natychmiastowo. Zanim zabrudzenie w postaci cieczy na dobre wsiąknie w tkaninę, należy przyłożyć do brudnej powierzchni papierowy ręcznik. Następnie przy użyciu odpowiednich środków piorących można przejść do czyszczenia miejsca zabrudzenia.

Narożnik Candy

Tłuste plamy należy przetrzeć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Świeże zabrudzenie po soku owocowym można posypać kryształkami soli, która wchłonie nadmiar cieczy. Plamy po długopisie są dość trudne do usunięcia, ale warto wypróbować metodę z użyciem roztworu z mydła, ewentualnie delikatnego odplamiacza.

Usuwając zabrudzenia z tapicerki należy przestrzegać kilku zaleceń:

nie zalewaj plamy zbyt gorącą wodą, która zamiast usunąć zabrudzenie tylko je utrwali
ostrożnie obchodź się ze środkami czystości zawierającymi alkohol bądź silne substancje chemiczne
nie dopuść do przemoczenia kanapy czy fotela

Wersalka Kwadrat

Jak często prać tapicerkę?

Na powierzchni tapicerki osiada kurz i inne nieczystości, w tym alergeny. Może pojawić się nieprzyjemny zapach. To znak, że najwyższy czas zafundować swojej kanapie odświeżającą „kąpiel”. Pranie tapicerki meblowej należy przeprowadzać 2-3 razy w roku. Pamiętajmy, że tylko odpowiednia pielęgnacja mebli i ich właściwe użytkowanie pozwoli nam zachować piękny wygląd wnętrza przez długi czas.