Meble tapicerowane, to nieodłączny element wyposażenia salonu, sypialni, pokoju młodzieżowego. Pojawiają się w przestrzeni mieszkalnej, a także w obiektach użyteczności publicznej (w tzw. chillout room'ach, poczekalniach, hotelach, restauracjach, kinach, pubach itd.). Każda kanapa, sofa czy fotel w mniejszym lub większym stopniu narażone są na zabrudzenia wynikające z codziennej eksploatacji. Utrzymanie mebli tapicerowanych w czystości jest trudniejsze, gdy mieszkają z nami dzieci lub gdy jesteśmy właścicielami niesfornych czworonogów. Jak zadbać o kanapy i łóżka pokryte materiałem obiciowym, aby zachowały nienaganny wygląd przez długi czas? Zachęcamy do lektury niniejszego artykułu!
W ofercie sklepu internetowego Mebline.pl znaleźć można różnorodny wybór sof i kanap narożnych wpisujących się w najmodniejsze trendy wnętrzarskie. Rozkładany narożnik GRAZIA, wyposażony w pojemny schowek na pościel i system wspomagania rozkładania, sprawdzi się w nowoczesnej strefie dziennej. Zwolennikom stylu skandynawskiego przypadnie do gustu kanapa narożna RALPH z drewnianymi nóżkami w odcieniu jasnego buku. Oba modele wyróżniają się nowoczesnym, prostym designem, funkcjonalnością, dbałością o detal, wygodą użytkowania i wysokimi walorami estetycznymi. Aby meble obite miękkim materiałem tapicerskim posłużyły przez lata, należy o nie odpowiednio zadbać.
Kurz, piasek, okruszki i inne „sypkie” zanieczyszczenia bez problemu usuniemy z elementów obiciowych za pomocą odkurzacza, miotełki do kurzu lub suchej ściereczki z mikrofibry. Można również sięgnąć po rolkę do czyszczenia odzieży, która poradzi sobie z sierścią zwierząt zalegającą na poduchach, siedzisku i oparciach kanapy lub fotela. Jak jednak rozprawić się z bardziej opornymi plamami?
Meble tapicerowane pokryte wysokiej jakości tkaniną tapicerską, odporną na uszkodzenia mechaniczne, nie wymagają specjalnych czynności pielęgnacyjnych. Niemniej zdarza się, że na ich powierzchni pojawia się plama po kawie, winie, czekoladzie czy innych produktach żywnościowych. Wówczas w pierwszej kolejności należy sprawdzić jakim materiałem tapicerskim obito mebel.
Zdecydowana większość modeli kanap dostępnych w naszym asortymencie pokryta jest tkaniną o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Aby pozbyć się nieestetycznej plamy, wystarczy zastosować roztwór wody i płynu do naczyń. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z welurem, skórą naturalną, bawełną czy też sztuczną skórą, nie zaleca się stosowana silnych detergentów, które mogłyby uszkodzić strukturę materiału. Można sięgnąć po preparat przeznaczony do pielęgnacji konkretnego rodzaju tapicerki meblowej. Ważne jednak, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka czyszczącego wykonać test w niewidocznym miejscu na meblu.
Dużą skuteczność w usuwaniu plam wykazują domowe metody odplamiania miękkich elementów obiciowych. Mowa przede wszystkim o roztworze wody z sodą oczyszczoną i/lub sokiem z cytryny (opcjonalnie kwaskiem cytrynowym). Wystarczy delikatnie zwilżyć szmatkę i przetrzeć zabrudzony materiał. Tkaninę bawełnianą wyczyścimy używając wody z dodatkiem płynu do prania lub mydła w płynie. Nie można jednak dopuścić do zbytniego zmoczenia kanapy, ponieważ bardzo trudno będzie ją wysuszyć. Co gorsza wewnątrz mokrego siedziska lub oparcia może pojawić się pleśń, a na ich powierzchni kanapy - nieestetyczne zacieki. Nadmiar wody należy bezzwłocznie usunąć za pomocą suchego ręcznika. Można również sięgnąć po suszarkę do włosów, co przyspieszy proces suszenia.
Zgrabne i ustawne sofy, takie jak na przykład rozkładany model OSLO, zdobią wnętrza salonów i pokojów młodzieżowych. Są doskonałym rozwiązaniem do niedużych pomieszczeń, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Dzięki takim kompaktowym meblom aranżacja kawalerki lub małego mieszkania w bloku zyska na funkcjonalności.
Drobne zabrudzenia, pył (szczególnie niebezpieczny dla alergików) i kurz zalegający na oparciach, boczkach i siedziskach szybko usuniemy stosując prosty trik. Na całą powierzchnię sofy lub innego mebla tapicerowanego należy nałożyć zwilżone wodą prześcieradło, a następnie wytrzepać materiał kawałek po kawałku. Wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni a także w głębi obicia osiądą na wilgotnym prześcieradle. W ten sposób sprawnie odświeżymy każdy mebel tapicerowany w naszym domu lub miejscu pracy.
Dużą popularnością cieszą się eleganckie łóżka kontynentalne, pokryte wysokogatunkową tkaniną. Takie modele jak MONROE czy CASSIDY wyposażono w efektowne wezgłowie ozdobione pikowaniami, a także praktyczne pojemniki na pościel i komfortowe w użytkowaniu materace. Na miękkich elementach mebli łatwo osiada kurz, dlatego konieczne jest regularne odkurzanie wezgłowia i innych elementów. Dzięki temu nie dopuścimy do znacznego zabrudzenia mebla. Do czyszczenia łóżek tapicerowanych wystarczy tradycyjny odkurzacz zaopatrzony w końcówkę z miękką szczotką albo zwilżona ściereczka.
Praktyczne wskazówki dotyczące czyszczenia mebli tapicerowanych:
– do czyszczenia miękkich elementów obiciowych stosuj wyłącznie sprawdzone środki – preparaty domowej roboty lub produkty przeznaczone do pielęgnacji tapicerki meblowej; unikaj wybielaczy oraz silnych, chemicznych detergentów
– wilgotną szmatkę należy przyłożyć do krawędzi plamy i okrężnymi ruchami przesuwać się do jej środka
– wszelkie plamy zapieraj niezwłocznie po ich powstaniu – wysuszone zabrudzenie po dżemie, czekoladzie czy tłustym sosie będzie znacznie trudniejsze do usunięcia
– nie dopuść do przemoczenia tapicerki
– w przypadku opornych zabrudzeń warto skorzystać z dobrodziejstw odkurzacza wodnego, który nie tylko skutecznie usunie brud, ale również pozostawi tapicerkę niemal suchą (z takich urządzeń korzystają m.in. profesjonalne firmy sprzątające)
– kanapę z ekoskóry odświeżysz stosując zwilżoną szmatkę z odrobiną płynu do naczyń
– systematyczne odkurzanie kanapy przedłuży żywotność mebla i pozwoli zachować jego nienaganny wygląd przez lata.