Kategoria: Porady i wskazówki

Bez względu na to, czy kupujesz gotową szafę wolnostojącą, zamawiasz szafę wnękową na wymiar, czy urządzasz garderobę w odrębnym pomieszczeniu, sukces Twojego przedsięwzięcia zawsze opiera się na tych samych zasadach - dokładnej ocenie potrzeb i skrupulatnym planowaniu.

PL: Szafa przesuwna LUX 27

NL: Szafa przesuwna LUX 27

IE: Szafa przesuwna LUX 27

Podstawą dobrze zorganizowanego domu jest dostateczna ilość miejsca do przechowywania. I nie chodzi wyłącznie o ubrania i obuwie. Odkurzacz, deska do prasowania, sprzęt sportowy, ozdoby choinkowe, walizki, pościel, ręczniki - ta lista nie ma końca. Tu nie wystarczy po prostu pojemna szafa. Potrzebna jest szafa PRAKTYCZNA, w której każdy centymetr jest wykorzystany tak, by ułatwić nam codzienne użytkowanie. Jeśli możesz pozwolić sobie na odrębną garderobę, wspaniale, ale Ciebie też obowiązuje zasada funkcjonalności i nie obejdzie się bez skrupulatnego planowania. Podpowiemy Ci, o czym trzeba pamiętać, kupując lub projektując garderobę.

Oceń potencjał

Odrębna garderoba ma sens wyłącznie wtedy, gdy dysponujesz odpowiednią ilością miejsca. Jeśli ma być tylko parę centymetrów większa niż tradycyjna szafa wnękowa, nie upieraj się, by za wszelką cenę zrealizować projekt marzeń. W ciasnej, klaustrofobicznej garderobie i tak nie będziesz w stanie się ubrać. Minimalne wymiary wygodnej garderoby to 180 x 250 cm, a jeśli chcesz wstawić do niej lustro i wyspę, lub organizujesz szafę dla dwóch osób, trzeba będzie dodać jeszcze kilkadziesiąt centymetrów.

W mieszkaniach i domach o niewielkiej powierzchni, w których wyodrębnienie oddzielnego pomieszczenia na praktyczną garderobę jest niemożliwe, najlepszym rozwiązaniem jest zabudowana szafa wnękowa z przesuwanymi drzwiami na całej szerokości i wysokości pomieszczenia. Przeciętna zalecana głębokość takich szaf to 70 cm.

Żródło: HOUZZ

Ustal potrzeby

Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz, kluczowe jest jak najdokładniejsze ustalenie potrzeb osób, które będą korzystać z szafy lub garderoby. Projekt szafy musi odzwierciedlać jej docelową zawartość, dlatego zanim zaczniesz szkicować, odpowiedz sobie na następujące pytania:

Czy w pracy obowiązuje mnie formalny strój?

Jeśli tak, będziesz potrzebować szczególnie dużo miejsca do powieszenia garniturów, koszul czy garsonek, aby były łatwo dostępne i zawsze w nienagannym stanie.

Ile stosów ubrań mam na ogół w szafie i w jaki sposób zwykle składam rzeczy?

Jak długie są ubrania, które zamierzam wieszać w szafie?

Spróbuj jak najdokładniej to określić, by zamocować drążki na odpowiedniej wysokości. Nie chcesz chyba, by eleganckie płaszcze i sukienki gniotły się i zbierały kurz ze spodu szafy.

Czy planuję chować rzeczy sezonowe, czy chcę zawsze mieć przegląd pełnej garderoby?

Co będzie przechowywane w szafie: tylko ubrania, czy również buty, torebki, biżuteria, walizki, ręczniki, sprzęt sportowy, pościel, itd.?

PL: Szafa przesuwna LONDON 250

NL: Szafa przesuwna LONDON 250

IE: Szafa przesuwna LONDON 250

Planuj kreatywnie

Gdy już udało Ci się ustalić swoje potrzeby, czas na stworzenie projektu szafy, która idealnie je odzwierciedla. Zacznij od zaplanowania miejsca do wieszania ubrań. Płaszcze, długie sukienki i spódnice wymagają drążka zawieszonego na wysokości 150-170 cm, podczas gdy na żakiety, koszule i garnitury wystarczy około 100-110 cm. Na jedną sztukę ubrania powinniśmy przeznaczyć ok. 10 cm długości drążka, np. dziesięć garniturów bez problemu zmieści się na drążku o długości metra. Następnie wkomponuj półki na składane ubrania, wysuwane koszyki na bieliznę, szuflady na biżuterię, paski i krawaty (można do nich wstawić praktyczne przegródki).

Jeśli planujesz w garderobie przechowywać buty, warto trzymać je w transparentnych pojemnikach, by ubrania nie chłonęły zapachu obuwia. Przyda się też osobna półka na torebki. Na samym szczycie szafy zaprojektuj miejsce na pudła do przechowywania odzieży sezonowej. Nie zapomnij też o miejscu na deskę do prasowania i żelazko - dobrze jest zawsze mieć je pod ręką.

Żródło: HOUZZ

Jeśli zdecydujesz się na zorganizowanie garderoby w odrębnym pomieszczeniu:

Zadbaj o korzystne oświetlenie. Do szafy zwykle dociera niewiele naturalnego światła, a przecież nie zamierzasz wybierać ubrań i akcesoriów na chybił trafił. Poza tym, wszyscy wiemy, jak skutecznie potrafi zrujnować nastrój niekorzystne oświetlenie w sklepowych przymierzalniach.

Zapewnij odpowiednią wentylację. Jeśli organizujesz garderobę w pokoju z oknem, masz problem z głowy, ale w praktyce niewiele osób może pozwolić sobie na luksus naturalnej wentylacji. Bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza, w garderobie będzie powstawała wilgoć, ta zaś stwarza dogodne warunki do rozwoju grzybów i pleśni.

Wstaw duże lustro. Ze względów praktycznych i wizualnych, w garderobie nie może zabraknąć lustra. Nie chcesz przecież za każdym razem wychodzić i zasuwać drzwi szafy, by zobaczyć, jak wyglądasz w kolejnej przymierzonej rzeczy. Poza tym, duże lustro sprawi, że garderoba będzie wydawała się większa.

Pomyśl o toaletce. Panie, które muszą dzielić w domu łazienkę z kilkoma osobami, z pewnością docenią możliwość wykonania makijażu w spokojnym, odizolowanym miejscu, do którego nikt nie będzie się dobijał.

Zadbaj o miejsce do siedzenia. Jeśli w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca, wstaw do garderoby pufę, krzesło lub fotel, by ułatwić sobie ubieranie butów, pończoch czy spodni. Na siedzisko możesz też odkładać „odrzucone” ubrania.

Żródło: HOUZZ

Więcej propozycji znajdziecie na stronach:

PL: www.mebline.pl

NL: www.mebline.nl

IE: www.mebline.ie