Kategoria: Porady i wskazówki

Umeblowanie nowego mieszkania nie musi pochłonąć fortuny, zwłaszcza że nowoczesny minimalizm jest obecnie jednym z najbardziej efektownych i pożądanych stylów dekoratorskich. Dowiedz się, jak gustownie urządzić wnętrza, kiedy dysponuje się ograniczonym budżetem.

Nie sztuką jest urządzić mieszkanie niewielkim kosztem. Tylko po co przez kolejnych kilka lat - o ile w ogóle wytrzyma taką próbę czasu - patrzeć z niesmakiem na nieatrakcyjną kanapę, którą i tak prędzej czy później będziemy chcieli zmienić? Sztuką jest zrealizować niskobudżetowy projekt, którego efekty będą również stylowe i zapewnią nam zasłużony komfort. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

Postaw na nowoczesny styl

Przekonanie, że wnętrza urządzone w nowoczesnym stylu wieją chłodem, jest zupełnym nieporozumieniem. Nowoczesny minimalizm może być ciepły i przytulny, a przy okazji tańszy w realizacji, jeśli porównać go na przykład ze stylem rustykalnym, który wymaga większych nakładów finansowych w kwestii dekoracji. Nowoczesny salon nie ucierpi jeśli na sofę nie rzucimy poduszek dekoracyjnych, meblościanki nie muszą zdobić żadne bibeloty, ściany mogą pozostać „gołe”, a w oknach może zabraknąć zasłon - efekt i tak może być piorunujący.

Źródło: mebline.pl Szafa przesuwna MAT Biały / San marino

Inwestuj w centralne punkty

Zła wiadomość jest taka, że nie unikniesz wydatków. Ale jest też dobra - jeśli właściwie zainwestujesz pieniądze, ostatecznie ograniczysz dodatkowe koszty. A gdzie najlepiej ulokować kapitał? W meblach lub akcesoriach, które „na wejściu” zrobią piorunujące wrażenie i sprawią, że pokój wyda się kompletny.

To może być efektowny zestaw wypoczynkowy, piękny dywan, czy intrygujący wielkoformatowy obraz - ważne, by skupiał całą uwagę, a wtedy reszta wystroju może być sprowadzona do absolutnego minimum. Upewnij się tylko, że widowiskowość idzie w parze z jakością. W końcu to ma być inwestycja na lata!

Źródło: mebline.pl Narożnik tapicerowany GORDIA PLUS brąz

Wybieraj wielofunkcyjne meble

Wielofunkcyjne meble to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dysponują zarówno skromnym budżetem, jak i niewielkim metrażem. Rozkładany komplet wypoczynkowy w mgnieniu oka zamienia się w łóżko, wyspa kuchenna może służyć jako powierzchnia robocza, stół kuchenny, bar, czy biurko, a duża otwierana pufa nie tylko pomieści koce, magazyny, czy płyty DVD, ale, w zależności od potrzeb, będzie też pełnić funkcję stylowej ławy lub dodatkowego siedziska.

Źródło: Pinterest

Nie wyrzucaj starych mebli

Jeśli zostały ci jakieś meble sprzed remontu lub ze starego mieszkania, przeprowadź uważną selekcję - być może niektóre z nich mogą dostać nowe życie, a ty przy okazji zaoszczędzisz parę groszy.

Stary fotel z zaplamioną tapicerką może posłużyć jeszcze przez jakiś czas, jeśli narzucisz na niego kolorową kapę, dwa z pozoru niepotrzebne taborety doskonale sprawdzą się w roli szafek nocnych, a odnowiona drabina doda stylowego uroku rustykalnej łazience jako wieszak na ręczniki. Internet pęka w szwach od prostych pomysłów na odnawianie starych mebli.

Źródło: Pinterest

Ogranicz potrzeby

Co prawda mówi się, że łóżko to najważniejszy mebel w domu, ale żeby wygodnie się wyspać, wystarczy po prostu wygodny materac. Rezygnacja z ramy to oszczędność przynajmniej 300 zł, więc jeśli masz w planie jeszcze inne wydatki, nie bój się takiego rozwiązania - zwłaszcza, że może być oszałamiająco stylowe! Materac możesz położyć na ziemi, drewnianych paletach albo równiutko ułożonych pustakach. Furorę robią też malowane na ścianach imitacje zagłówków.

Źródło: Pinterest

To samo dotyczy mebli kuchennych. Nawet jeśli pomieszczenie przeznaczone na kuchnię jest bardzo duże, nie ulegaj wrażeniu, że musisz zagospodarować w nim absolutnie każdy kąt. Na początek wystarczy funkcjonalny zestaw, który możesz kupić już za mniej niż 1000 zł, i prosty stół, który może również pełnić funkcję biurka.

Źródło: mebline.pl Kuchnia MORENO 240 picard

Nie zapomnij o dywanie

Minimalizm w urządzaniu wnętrz niesie za sobą jedno ryzyko - możesz mieć wrażenie, że meble „pływają” po pokoju i wystrój nie stanowi spójnej kompozycji. Jednym z rozwiązań takiego problemu jest umieszczenie efektownego dywanu w centralnym punkcie pomieszczenia.

Właściwie dobrany dywan wizualnie spaja stojące wokół niego elementy wystroju, nadaje wnętrzu przytulności i może wręcz stanowić jego największą ozdobę.

Źródło: mebline.pl Ława T20 biały

Stwórz własne dzieło sztuki

Nic tak nie przyciąga uwagi jak oryginalne dzieło sztuki zajmujące duża powierzchnię ściany. Sęk w tym, że przy wszystkich koniecznych wydatkach, sztuka wydaje się być zbytkiem, a sami rzadko mamy czas, umiejętności lub ochotę, by machać pędzlem.

Na szczęście jest mnóstwo niskobudżetowych rozwiązań, które zapełnią pustą ścianę i przy okazji zrobią fenomenalne wrażenie. Jednym z nich jest prosty kolaż, który może składać się ze zdjęć, płyt długogrających, rysunków twoich dzieci, czy stron wyciętych z magazynów.

Źródło: Tina Hellberg