Kategoria: Porady i wskazówki

Planując kolorystykę wnętrz nie należy kierować się wyłącznie trendami. Zanim zdecydujesz się na kosztowny remont, dowiedz się, jak poszczególne barwy mogą wpływać na twoje samopoczucie.

Psychologia koloru to nie wymysł. Nie od dziś wiadomo, że bodźce zmysłowe - obrazy, zapachy i smaki - mogą mieć działanie terapeutyczne, jak również negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Czy wiesz, że kolor żółty może powodować rozdrażnienie, jeśli dominuje w pomieszczeniu, a biuro w kolorze niebiesko-zielonym sprzyja produktywności?

Nie należy oczywiście popadać w skrajności. Mimo że błękit działa uspokajająco, jeśli wypełnisz nim całe mieszkanie, prędzej czy później zacznie cię irytować. Z kolei czerwień, choć z założenia energetyzująca i budząca agresję, może stanowić harmonijny, romantyczny dodatek do neutralnych wnętrz. Kluczem jest zatem właściwy dobór proporcji. Ale o tym później. Najpierw poznajmy właściwości różnych kolorów i przyjrzyjmy się kilku ciekawym inspiracjom.

Właściwości kolorów

Ogólna zasada doboru kolorystyki mówi, że barwy jasne nadają wnętrzu lekkości i sprawiają, że może się ono wydawać nieco bardziej przestronne niż w rzeczywistości. To dobry wybór do wnętrz o ograniczonym metrażu i niezbyt dobrze doświetlonych, ale jeśli użyjemy jasnych kolorów nieumiejętnie, efekt może być chłodny, nudny i pozbawiony wyrazu. Z kolei barwy ciemne niosą za sobą ogromne ryzyko efektu przytłaczającego i ponurego, ale z drugiej strony, nic tak jak one nie nadaje wnętrzu wyrafinowania, ciepła i intymności jeśli wiemy jak się nimi posługiwać. Wynika z tego, że nie ma jednoznacznych recept na idealny wybór kolorystyki wnętrza, i poza ogólnymi wskazówkami, powinniśmy kierować się także - a może przede wszystkim - tym, jaką wartość psychologiczną mają dla nas poszczególne kolory.

CZERWONY

Czerwień to kolor niezwykle intensywny i pobudzający - jak żadna inna barwa podnosi we wnętrzu poziom energii. Jako kolor miłości i bliskości doda odrobinę pikanterii w sypialni, ale też przyciągnie domowników do stołu w jadalni, pobudzi konwersację w salonie, a w przedpokoju stworzy mocne pierwsze wrażenie, dzięki któremu cały dom wyda się Twoim gościom bardziej oryginalny.

Żródło zdjęcia: HOUZZ

Niestety jest też druga strona medalu. Czerwień negatywnie wpływa na nasze reakcje fizjologiczne: zwiększa produkcję adrenaliny, podnosi ciśnienie i przyśpiesza oddychanie. Uważa się, że nie jest to odpowiedni kolor do sypialni, chyba że używamy go oszczędnie, tylko na jednej ze ścian lub wyłącznie w dodatkach. Czerwieni nie poleca się osobom permanentnie zestresowanym i niekontrolującym emocji. Zbyt długie przebywanie w czerwonych wnętrzach może powodować silne pobudzenie i ostatecznie prowadzić do wyczerpania.

MEBLINE: Nowoczesna szafa przesuwna LUX 13 połysk

POMARAŃCZOWY

Pomarańcz to kolejna niezwykle energetyczna, pozytywna barwa, która wzmaga entuzjazm, pobudza umysł do działania i zwiększa motywację. Jest idealnym wykończeniem pomieszczeń o charakterze sportowym i miejsc, w których zależy nam na pobudzeniu kreatywności, a ze względu na to, że intensywnie pobudza apetyt, sprawdzi się też w aranżacji barów i sali restauracyjnych. Choć wzmaga ekscytację i pomaga uwolnić się od złych emocji, raczej nie poleca się stosowania pomarańczu jako barwy dominującej w sypialni i innych wnętrzach, które mają służyć przede wszystkim relaksacji.

Żródło zdjęcia: HOUZZ

ŻÓŁTY

Żółty jest kolorem słońca, dlatego kojarzony jest z radością, szczęściem, optymizmem, życiową energią i wspaniałym samopoczuciem. Pobudza kreatywność, ożywia umysł, zwiększa koncentrację i usprawnia pamięć, dlatego doskonale sprawdzi się w salach lekcyjnych i wykładowych. Rozbielone odcienie żółtego są znakomitym wyborem do kuchni i jadalni, gdzie wnoszą powiew świeżości oraz sprawiają, że czujemy swobodnie i „na swoim miejscu”.

Żródło zdjęcia: HOUZZ

Żółty kolor ma jednak pewne skutki uboczne. Badania wskazują, że ludzie przebywający w żółtych pomieszczeniach łatwiej wybuchają gniewem, a dzieci, których sypialnie pomalowane są na żółto częściej płaczą. Użyty w nadmiarze i w intensywnym odcieniu, jako kolor główny, może powodować złość i frustrację, dlatego najlepiej ograniczyć się do żółtych dodatków, a jeśli marzymy o żółtych ścianach, wybierzmy stonowane odcienie i użyjmy ich we wnętrzach, które skorzystają na jego pobudzającej energii.

Żródło zdjęcia: HOUZZ

NIEBIESKI

Niebieski, tak jak woda, działa kojąco na ciało i psychikę: obniża ciśnienie, reguluje tętno, koi ból, łagodzi napięcie i uspokaja oddech. Uważa się go za kolor subtelny, relaksujący i łagodny, dlatego najlepiej sprawdza się we wnętrzach stworzonych do odpoczynku i relaksacji - salonach, sypialniach i łazienkach.
Wybierając pastelowe odcienie niebieskiego należy jednak zachować ostrożność. To co pięknie wygląda na próbniku w sztucznym sklepowym świetle, może dać nieprzyjemnie chłodny efekt na ścianie w Twoim domu. Błękit wybierajmy do pomieszczeń dobrze doświetlonych, łącząc go ze złamaną bielą i ciepłymi brązami.

Żródło zdjęcia: HOUZZ

Jeśli chcesz, by niebieski nadał wnętrzu łagodności, ale jednocześnie działał ożywczo, zdecyduj się na żywsze odcienie - akwamarynę, lazur czy turkus. Osoby, które mają skłonności depresyjne powinny zdecydowanie unikać ciemnych odcieni niebieskiego, które mogą pogłębiać uczucie smutku i przygnębienia.

MEBLINE: Narożnik GREY blue

ZIELONY

Zieleń pod względem działania przypomina kolor niebieski: obniża ciśnienie, napięcie mięśniowe i poziom lęku. Działa kojąco i relaksująco, dlatego jest stworzona do wnętrz, w których relaksujemy się i śpimy. Z badań wynika, że wydajność pracowników wzrasta w biurach, w których przeważa kolor zielony. Poza tym zieleń jest najbardziej przyjaznym kolorem dla oka, więc nic dziwnego, że znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach, w których pracujemy przy komputerze. W kontekście dekoratorskim to najbardziej uniwersalny kolor - nadaje się do każdego wnętrza i nie powoduje efektów ubocznych. Mówi się nawet, że zieleń stymuluje płodność, dlatego zielona sypialnia może okazać się wyjątkowo owocnym wyborem.

Żródło zdjęcia: HOUZZ

FIOLETOWY

Fiolet ma również silny wpływ na psychikę, ale zgoła odmienny niż czerwień czy pomarańcz. Przypisuje mu się działanie uspokajające, łagodzące zaburzenia nerwicowe i problemy z koncentracją. W swoich głębokich, ciemnych odcieniach fiolet kojarzony jest z wyrafinowaniem i luksusem.

MEBLINE: Meblościanka VIGO 1 biały/biały połysk

Jako kolor drugorzędny, użyty w dodatkach, fiolet nadaje aranżacji głębi, inspiruje i pobudza wyobraźnie. Nie bez powodu mówi się, że jest ulubionym kolorem artystów. Rozbielone odcienie fioletu, takie jak lawendowy czy liliowy, wpływają na psychikę uspokajająco, podobnie jak błękit, ale w odróżnieniu od niego, nie dają uczucia chłodu.

MEBLINE: Szafa przesuwna 200 fiolet połysk - PRESTO

BRĄZOWY

Brąz jest kolorem ziemi, a zatem wnosi do domu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Kojarzony jest z tradycją, przywiązaniem do wartości rodzinnych i ciepłem domowego ogniska. Paradoksalnie może mieć jednak działanie izolujące, wzmagać skłonność do skrywania emocji i utrudniać nawiązywanie relacji ze światem zewnętrznym.

Żródło zdjęcia: HOUZZ

Jeśli zależy nam na kojących i ciepłych właściwościach brązu, ale niekoniecznie chcemy stworzyć dla siebie bezpieczne schronienie przed światem i innymi ludźmi, do dyspozycji mamy całą gamę beżów, które otulają jak ciepły koc, ale nie alienują i nie dają wrażenia hermetycznego wnętrza. Do tego są niezwykle uniwersalne i tworzą nieskończenie wiele ciekawych kompozycji kolorystycznych z innymi, nawet bardzo intensywnymi barwami.

Żródło zdjęcia: HOUZZ

BARWY NEUTRALNE

Czerń, szarość i biel to absolutna podstawa dekoratorskiej palety. Barwy neutralne pozbawione są barwnika chromatycznego, dlatego uznaje się je za obojętne temperaturowo i niewywołujące emocji. Dzięki tej właściwości nadają się do wszystkich wnętrz, niezależnie od stopnia ich nasłonecznienia. Choć z czernią zdecydowanie nie należy przesadzać, eksperci twierdza, że jej dodatek jest niezbędny w każdej aranżacji, ponieważ nadaje wystrojowi spójności i głębi.

MEBLINE: Narożnik BALI white / bright grey

Moda na całkowicie neutralne aranżacje pojawia się i znika, ale ich niezaprzeczalną wartością jest ich uniwersalność i elastyczność. Czerń, biel i szarości znakomicie komponują się z każdą inną barwą i stanowią wspaniałe tło dla żywych akcentów kolorystycznych. Z jednej strony łagodzą ich nadmiernie pobudzające działanie, a z drugiej uwydatniają ich głębię. W zależności od nastroju, czy pory roku, możemy dowolnie dodawać lub odejmować różnobarwne akcesoria, a całość zawsze będzie wyglądać spójnie.

MEBLINE: Duży narożnik tapicerowany GORDIA PLUS szary

Kilka porad

Nasze codzienne preferencje kolorystyczne niekoniecznie muszą pokrywać się z tym, jak będą wpływać na nas kolory we wnętrzach. Jeśli lubimy nosić czerwone szpilki, to jeszcze nie powód, by ściany w salonie malować na czerwono. Zacznijmy od dodatków. Jeśli po jakimś czasie okaże się, że nie działają na nas drażniąco, możemy posunąć się o krok dalej.

Jeśli urządzasz swoje pierwsze samodzielne mieszkanie możesz nie wiedzieć, jak wpływają na ciepie poszczególne kolory. W takim przypadku z pomocą może przyjść wyobraźnia. Najpierw zastanów się, jaką atmosferę chcesz stworzyć w konkretnym pomieszczeniu. Kiedy ustalisz już na przykład, że twoja sypialnia ma być romantyczna, przywołaj w myślach miejsce, w których tak właśnie się czułaś/eś i spróbuj odwzorować jego kolorystykę w swoim domu.

Przeglądaj magazyny i strony internetowe poświęcone tematyce dekoratorskiej. Są źródłem gotowych inspiracji dla osób, które nie ufają swoim umiejętnościom dobierania kolorów. Aranżacje stworzone przez ekspertów nie tylko zdejmą ci z barków ciężar wyboru, ale dadzą również pewien pogląd na to, czy twoje ulubione kolory faktycznie dobrze prezentują się we wnętrzach.