Kategoria: Porady i wskazówki

Bez względu na to, czy przemawia do Ciebie koncepcja feng shui, niewłaściwe ustawienie biurka ma konkretne wady, którym nie może zaprzeczyć nawet najbardziej zagorzały przeciwnik geomancji.

Dowiedz się, jak urządzić miejsce pracy, by sprzyjać dobremu samopoczuciu i efektywności.

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na dowolność w aranżacji stanowiska pracy. Czasami musimy zadowolić się małym kącikiem wygospodarowanym w sypialni lub kuchni. Jeśli jednak mamy do dyspozycji przestronne biuro i możemy urządzić je wedle uznania, warto wziąć pod uwagę następujące ograniczenia.

Ustawienie względem okna

Mogłoby się wydawać, że ustawienie biurka bezpośrednio przy oknie to dobry pomysł. Wyobrażamy sobie, że widok drzew czy błękitnego nieba pozwoli nam zrelaksować się w trakcie pracy i poprawi wydajność. Nic bardziej mylnego. To, co dzieje się za oknem jest niejednokrotnie ciekawsze od bieżących spraw zawodowych. Możliwość oderwania wzroku od ekranu komputera czy nużących umów znacznie utrudni koncentrację, a im bardziej będziemy rozkojarzeni, tym trudniej będzie nam wypełniać swoje obowiązki.

Żródło zdjęcia: HOUZZ

Ustawienie biurka tyłem do okna tak, by mieć je za plecami, też nie jest najlepszym pomysłem. Ostre światło będzie odbijać się od ekranu, powodując dyskomfort dla oczu i znacznie utrudniając pracę. Opuszczenie rolet tylko pozornie rozwiązuje problem. Odcinając naturalne światło, pozbawiamy się życiodajnej energii, która korzystnie wpływa na nasz nastrój i zwiększa efektywność.
W interpretacji feng shui, ustawienie biurka przodem do okna sprawi, że nasza osobista energia Chi będzie swobodnie wypływać na zewnątrz, zamiast kumulować się w obrębie stanowiska pracy. To prawdopodobnie najgorsza opcja i powinno się bezwzględnie jej unikać, tym bardziej, że najczęściej jest równoznaczna z niekorzystnym ustawieniem ciała względem drzwi. Jeśli z kolei musimy siedzieć z oknem bezpośrednio za plecami, specjaliści feng shui radzą zawiesić ochronny kryształ w jego górnej środkowej części.

Ustawienie względem drzwi

Ustawienie biurka tyłem do drzwi, choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, zmniejsza poczucie bezpieczeństwa i może powodować niepokój. Siedząc w ten sposób, zastanawiamy się, co dzieje się za naszymi plecami, a brak kontroli może wywoływać w nas nieprzyjemne napięcie i utrudniać koncentrację. Najczęściej dzieje się to podświadomie, ale u niektórych osób może powodować nieustanne nerwowe obracanie się przez ramię.

Żródło zdjęcia: HOUZZ

Niekorzystny charakter takiego ustawienia potwierdza teoria feng shui. Siedząc tyłem do drzwi, stajemy się bardziej podatni na wykorzystywanie przez nieuczciwych ludzi, jesteśmy „niedostępni” i odwracamy się plecami do pojawiających się szans rozwoju zawodowego. Jeśli z jakiegoś powodu musisz siedzieć tyłem do wejścia, umieść niewielkie lustro na biurku, monitorze lub ścianie. Takie rozwiązanie przynajmniej symbolicznie umieści drzwi przed Tobą i pozwoli obserwować, kto wchodzi do pokoju.

Ustawienie względem ściany

Aranżując stanowisko do pracy w mieszkaniu, często jesteśmy zmuszeni ustawić biurko bezpośrednio przy ścianie. Taka konfrontacja może blokować kreatywną energię i sprawić, że będziemy czuć się przytłoczeni, nie wspominając już, że najczęściej wiąże się z siedzeniem tyłem do drzwi.

Pozycja władzy

Powyższe rozważania sprowadzają nas to jedynego optymalnego ustawienia biurka, które w tradycji feng shui określane jest jako pozycja władzy. Zakłada umieszczenie stanowiska pracy po przekątnej od drzwi, tak, by za plecami mieć ścianę bez okna i móc swobodnie kontrolować całą przestrzeń pokoju. Taka pozycja sprawia, że czujemy się pewnie i bezpiecznie, a zatem redukuje stres, sprzyja koncentracji i daje możliwość nieskrępowanego poruszania się we wszystkie strony. Do tego symbolicznie otwiera nas na pojawiające się okazje zawodowe, poszerza perspektywę i pozwala w porę dostrzegać zbliżające się zagrożenia.

Nie zapominaj, że ergonomiczne ustawienie biurka to tylko część sukcesu. Kluczową rolę dla Twojej wygody, zdrowia i efektywności odgrywa dobrze dobrany fotel biurowy. Bogatą ofertę krzeseł i foteli biurowych znajdziesz na stronie Mebline.pl