Od lat welur to jeden z najpopularniejszych materiałów tapicerskich. W tym sezonie szczególnie modny, współgrający z różnymi stylami aranżacji. Dzięki swej ponadczasowości znajdzie zastosowanie zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach.
Czym jest welurowa tapicerka? Materiał ten znany jest od wieków. Zasłynął za sprawą swej niezwykłej aksamitnej miękkości. Przed wiekami stosowany wyłącznie na dworach, w pałacach i posiadłościach możnowładców. Niegdyś kojarzony z luksusem, dziś dostępny w zasięgu każdego, kto ceni dobrej jakości materiały odporne na zniszczenie. Zanim pojawiły się na rynku włókna syntetyczne, do produkcji weluru używano głównie bawełny. Dziś na popularności zyskał welur z poliestru, który jest jeszcze bardziej wytrzymały, dlatego doskonale nadaje się do tapicerowania mebli.
Welur, tuż obok aksamitu i welwetu należy do grupy materiałów pluszowych. Posiada przyjemne w dotyku runo, niezwykle puszyste, odporne na mechacenie, elastyczne i subtelnie połyskujące. Kanapa lub sofa welurowa przetrwa wieloletnią eksploatację, stanowiąc jednocześnie ozdobę wystroju salonu. A czym różni się jeden mebel od drugiego? Kanapa w odróżnieniu od sofy posiada dodatkowe udogodnienie w postaci systemu rozkładania czy schowka na pościel. Może być narożna, z szezlongiem czy też z boczną leżanką. Sofa natomiast jest często (choć nie zawsze) nierozkładana. Który model wybrać? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli pokój dzienny pełni jednocześnie funkcję sypialni, lepszym rozwiązaniem będzie kanapa rozkładana, w tym na przykład narożnik. Wówczas mebel pełnić będzie funkcję łóżka sypialnianego. Przyda się również podczas dłuższego pobytu gości. Może też okazać się trafnym wyborem do pokoju nastolatka. Jednak bez względu na typ mebla, obicie welurowe w obu przypadkach doda aranżacji blasku. Podkreśli swój szlachetny urok, zapewniając najwyższy komfort wypoczynku.
Odpowiedź jest prosta: kanapy i sofy welurowe wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym na przetarcia czy rozdarcie. Niestraszne im psie lub kocie pazurki ani zabrudzenia. Materiał łatwo odkurzysz nie niszcząc jego struktury. Tapicerka welurowa wprowadzi do strefy relaksu klimat przytulności. Doskonale dopełni wystrój ekskluzywnego wnętrza urządzonego w duchu glamour, modern classic czy dark academia, ale nie tylko. Śmiało można ją wpleść w aranżację minimalistyczną, a nawet loftową. Obecnie na czasie jest wykorzystywanie różnych tkanin w jednym pomieszczeniu. Gładkie, mięsiste, o warkoczowym splocie lub gęstym, długim runie – razem tworzą wyjątkową całość sprzyjającą wypoczynkowi. Przykładem są dekoracyjne poduszki, siedziska, zagłówki czy też podnóżki, stanowiące uzupełnienie strefy dziennej.
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kota lub psa i zastanawiasz się, czy welurowa kanapa będzie dobrym wyborem do salonu, odpowiadamy: tak! Materiał ten mimo swej wyjątkowej miękkości jest bardzo trwały. Przetrwa intensywne użytkowanie w nienagannej kondycji. Przykładem może być elegancka welurowa sofa ARDIA o szerokości 155 cm. Zmieści się nawet w malutkim pomieszczeniu, a wysokie, smukłe nóżki dodadzą aranżacji lekkości. Mebel posiada pionowe przeszycia na oparciu, co wygląda ciekawie i jest nieoczywistym rozwiązaniem. Sofę dostępną w różnych kolorach (granat, zieleń, szarość, jasny róż) bez problemu wpasujesz w wystrój salonu, sypialni lub ekskluzywnego biura. W kolekcji tej znajdziesz ponadto fotele oraz gotowe komplety mebli wypoczynkowych. Wykonane z wysokiej jakości materiałów posłużą przez lata.
Tkaniny welurowe mają najróżniejsze tonacje, dzięki czemu każdy znajdzie ten idealny kolor mebla. Wydobywają głębię danego odcienia, co przekłada się na walory estetyczne. Subtelny połysk będzie znakomitym dodatkiem do aranżacji. Tu przykładem może być narożnik z weluru APOLLO, pokryty materiałem tiffany. Delikatne pikowania, ruchome zagłówki oraz wysokie nóżki z metalu, to cechy charakterystyczne tego modelu. Co ciekawe, mebel może pełnić funkcję spania po dostawieniu dwóch puf APOLLO. Musztardowa, czarna, szara lub ciemnozielona tapicerka nada wnętrzu odpowiedni charakter. Kropką nad „i” będą pikowania oraz dekoracyjne przeszycia, a także stylowe nóżki czy optymalnie wyprofilowane oparcie.
Kiedy nieduża sofa welur będzie najlepszym wyborem? Przede wszystkim wtedy, gdy pomieszczenie nie jest zbyt duże i zależy Ci na kompaktowym meblu do relaksu, który nie zajmie wiele miejsca, a jednocześnie zapewni komfort podczas oglądania telewizji czy spędzania czasu z bliskimi. Ustawny model sofy będzie również idealną opcją do przestronnego salonu jako uzupełnienie większego zestawu wypoczynkowego. Możesz ustawić mebel naprzeciwko kanapy lub foteli, tworząc w ten sposób okazałą strefę dzienną.
Sofa welurowa rozkładana to także doskonałe rozwiązanie do pokoju nastolatka. Po rozłożeniu oferuje wygodną powierzchnię do spania, natomiast w ciągu dnia zapewni komfort podczas oglądania serialu, spotkania z przyjaciółmi czy czytania książki. Nie zajmuje wiele miejsca i sprawia, że pomieszczenie zyskuje na funkcjonalności. Jedną z propozycji jest model DONNA z pikowanymi poduchami oparciowymi, drewnianymi nóżkami oraz pojemnikiem na pościel. Ten wszechstronny mebel sprawdzi się w niemal każdej aranżacji. Dopełni nowoczesną lub klasyczną strefę relaksu. Wpasuje się w wystrój utrzymany w duchu skandynawskim lub loftowym. Stwarza ogrom możliwości wnętrzarskich.
Natomiast w pokoju dziennym, w którym nieraz nocują goście przyda się okazalsza kanapa welurowa z funkcją spania, jak na przykład model BERGI. Prezentuje się on lekko i zgrabnie, a to za sprawą lekko giętych boków oraz wysokich nóg. Co ważne, sam/a możesz wybrać stronę narożnika, więc nawet gdy postanowisz zmienić ustawienie mebla w mieszkaniu, bez problemu dostosujesz go do aktualnych potrzeb domowników. Kanapa jest rozkładana i posiada pojemnik na pościel, w którym przechowasz ponadto inne rzeczy – koce, domowe tekstylia, odzież sezonową czy drobny sprzęt sportowy.
Kanapy z funkcją spania mają to do siebie, że łatwo jest zmienić ich przeznaczenie. Z wygodnego miejsca do siedzenia w kilka chwil przeobrażają się w okazałe łóżko sypialniane. Jeśli zatem szukasz mebla do wypoczynku dla całej rodziny, który przy okazji zda egzamin podczas nocowania gości, zdecyduj się na model rozkładany narożny. Takie rozwiązanie jest też często spotykane w kawalerkach, gdzie salon pełni równocześnie funkcję sypialni.
Bez wątpienia metraż pomieszczenia to główne kryterium wyboru mebli wypoczynkowych. Nie oznacza to jednak, że posiadając wąski, ciasny salon masz niewielkie pole manewru w kwestii doboru kanapy. Producenci wciąż zaskakują innowacyjnymi rozwiązaniami, kompaktowością oraz wielofunkcyjnym zastosowaniem swoich produktów. Co więcej, oferują ustawne modele w najróżniejszych stylach, kolorach, wzorach i kształtach. Zatem nawet w bardzo małym salonie bez trudu urządzisz ekskluzywną strefę wypoczynku lub loftowy chillout room z wszystkimi udogodnieniami.
Zarówno welurowe kanapy, jak i mniejsze sofy pokryte tym eleganckim materiałem obiciowym sprawdzą się w kąciku telewizyjnym bądź w przydomowej biblioteczce. Mebel możesz ustawić pośrodku pomieszczenia, naprzeciwko ściany medialnej z telewizorem. Za kanapą (podczas zakupu odpowiedniego modelu sprawdź, czy posiada ona tył pokryty tkaniną) możesz ustawić wysokie regały na kolekcję książek, pamiątki z podróży lub inne bibeloty. Zostaw wolną przestrzeń pomiędzy tyłem kanapy a zabudową biblioteczki, aby wygodnie było dostać się do każdej półki. Nie zapomnij o stoliku, na który odłożysz kubek lub czasopismo. Niezbędnym elementem kącika do czytania będzie ponadto dodatkowe oświetlenie – kinkiet, lampa stołowa lub podłogowa (najlepiej z regulacją kąta padania światła).
Narożnik lub sofa welurowa z funkcją spania to obowiązkowy element wyposażenia salonu, w którym nierzadko nocują goście. Tu świetnie sprawdzi się okazała kanapa narożna ze schowkiem na pościel albo kompaktowa wersalka welurowa, jak na przykład klasyczny model AGARA. Najważniejsze, aby użytkowanie było w pełni komfortowe, a za dnia salon spełniał swą podstawową funkcję wypoczynkową. Stosowane w obecnie produkowanych meblach mechanizmy rozkładania działają płynnie, lekko i bezproblemowo. To szczególnie ważne, gdy często rozkłada się kanapę na noc lub gdy korzystają z niej dzieci albo osoby starsze. W przypadku wypoczynków z weluru oferowanych na Mebline.pl nie musisz się martwić o komfort użytkowania mebli. Proponujemy wyłącznie sprawdzone modele, zaprojektowane z myślą o wymagających użytkownikach.
Niegdyś materiałem tapicerskim kojarzonym z luksusowymi wnętrzami był właśnie welur. Kanapa pokryta tą tkaniną przyciągała wzrok i świetnie sprawdzała się w bogato zdobionych aranżacjach. Obecnie welurowe meble wypoczynkowe są powszechnie stosowane nie tylko w ekskluzywnych apartamentach zainspirowanych nieśmiertelną estetyką glamour, ale także w minimalistycznych wnętrzach, intrygujących projektach dark academia, art deco czy modern classic. Zatem bez względu na to, czy urządzasz maksymalistyczny pokój dzienny z licznymi zdobieniami i połyskliwymi dodatkami, czy też szukasz wygodnej kanapy do salonu utrzymanego w duchu soft loft, welurowy wypoczynek w odpowiednim kolorze sprawdzi się idealnie.
Na żywotność mebli z weluru ma wpływ przede wszystkim jakość materiału tapicerskiego, a także wykonanie kanapy, sofy czy fotela. Pluszowe tkaniny welurowe różnią się od siebie gęstością oraz długością runa, niemniej wszystkie są równie miękkie i przyjemne w dotyku. Podobnie jak nieco sztywniejszy aksamit tworzą delikatnie błyszczącą powłokę odporną na uszkodzenia.
Wiele osób zastanawia się, jak obić narożnik nowym materiałem, aby odświeżyć jego wygląd i czy warto to robić. Planując renowację starych mebli wypoczynkowych należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, trzeba dokładnie wymierzyć, ile materiału potrzeba na obicie danego modelu. Po drugie, należy mieć przynajmniej podstawowe umiejętności tapicerskie, a po trzecie – czas na wykonanie nowej tapicerki. Tu ważny jest najmniejszy detal, dlatego wszelkie prace należy wykonywać z najwyższą starannością. Zatem jeśli zastanawiasz się, jak obić kanapę, dokładnie rozplanuj etapy prac i przygotuj kosztorys. Może się bowiem okazać, że zdecydowanie ekonomiczniej będzie zakupić nowy mebel w promocyjnej cenie i tym sposobem mieć pewność, że kanapa została wykonana w sposób fachowy, co przekłada się na jej walory estetyczne.
Jak czyścić welurową kanapę? To nic trudnego. Do usunięcia kurzu lub drobnych zabrudzeń wystarczy wilgotna ściereczka. Elementy zdejmowalne (na przykład poszycie poduch oparciowych) można prać w pralce w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Materiał odświeżysz również za pomocą parownicy lub odkurzacza z końcówką z miękkim włosiem. W przypadku trudnych do usunięcia plam najbezpieczniej będzie sięgnąć po specjalny preparat przeznaczony do czyszczenia tapicerki welurowej.
Podsumowując, kanapy, fotele, podnóżki czy krzesła pokryte welurem można łatwo utrzymać w czystości. Ważne jednak, aby regularnie oczyszczać powierzchnie z kurzu i na bieżąco usuwać ewentualne zabrudzenia.
Marzysz o efektownym narożniku welurowym, który doda wnętrzu blasku? A może szukasz małej sofki do kącika wypoczynkowego, sypialni lub przydomowej biblioteczki? Unikalne propozycje znajdziesz jak zawsze na Mebline.pl. Zapraszamy!