Kategoria: Wystrój wnętrz

Wybór mebli wypoczynkowych do salonu, pokoju gościnnego czy biura lub domowego gabinetu w dużej mierze zależy od indywidualnych upodobań osób, które mają w tym wnętrzu przebywać, odpoczywać i pracować. Czy jednak wyłącznie od tego? Czasami decydująca okazuje się funkcjonalność.

Czy różnią się kanapa, sofa i wersalka?

Dla wielu osób są to synonimy na nazwanie tego samego mebla. W praktyce jednak jest nieco inaczej. Pierwowzorem kanapy była prawdopodobnie tzw. cassapanca, czyli włoska skrzynia. Jej bardziej współczesna forma zaczęła się kształtować między XVII i XVIII wiekiem. Zyskała wówczas oparcie, poręcze i miękkie siedzisko. Sofa natomiast pochodzi z Turcji, a jej pierwszy model wyróżniał się miękkim, owalnym oparciem, miał też wałki obite tkaniną w miejscu poręczy. Wersalka to z kolei wynalazek współczesny. Obecnie rozróżnieniem między nimi z pewnością będzie zastosowanie, choć ono z biegiem czasu coraz bardziej się zaciera.

Kanapa jest meblem wypoczynkowym, ale z funkcją spania. Posiada zazwyczaj kilka poduszek, które przy rozkładaniu trzeba zdjąć, żeby przewrócić oparcie i wysunąć siedzisko tworząc wygodne łóżko. Może być ona przeznaczona dla dwóch, trzech, czterech i więcej osób.

Sofa zazwyczaj nie posiada zdejmowanych poduszek, jest przeznaczona przede wszystkim do siedzenia (choć obecnie wprowadza się też sofy z funkcją spania) dla maksymalnie dwóch, trzech osób. Jest nieco niższa od kanapy i zdecydowanie niższa od wersalki. Może przy tym posiadać dużo bardziej zróżnicowane i fantazyjne formy, niż jej dwie tapicerowane kuzynki.
Wersalka jest meblem zdecydowanie najprostszym z trzech wymienionych. Zbudowana jest z dwóch stałych części. Ma także standardową wielkość (200 cm i więcej). Po rozłożeniu tworzy wygodne łóżko. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż kanapa i najczęściej nie posiada poręczy. Jeśli je ma, są one stałą częścią skrzyni na pościel, która znajduje się pod siedziskiem.

Kanapa do dużego salonu

Ze wszystkich trzech rodzajów mebli wypoczynkowych, kanapa jest zdecydowanie największym z nich. Może także występować w formie narożnika lub kompletu składającego się z dwóch elementów. To oczywisty wybór dla wszystkich, którzy mogą pochwalić się dużym wnętrzem (co najmniej 12-15 m2). W dużym salonie taki mebel nie będzie przytłaczał. Zapewni niezastąpioną wygodę wszystkim domownikom, jak i gościom (kanapa Vento i kanapa Tropic). W ciągu dnia dzieci chętnie usiądą na niej, żeby obejrzeć bajkę lub pograć w gry, a wieczorem rodzice odpoczną przy muzyce, filmowym seansie lub z książką. Kanapa ucieszy także przyjaciół i znajomych, szczególnie tych, którzy lubią długie rozmowy. Jeśli przedłużą się one za bardzo, w każdej chwili można kanapę rozłożyć i przygotować komfortowe posłanie.

Kanapa Mateo

Sofa do biura i gabinetu

Jest taki mebel wypoczynkowy, który doskonale sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu czy domowym gabinecie, ale także w miejscu pracy. Wszędzie tam, gdzie czasami trzeba służbowo porozmawiać lub poczekać na kogoś wygodne siedzisko okaże się niezastąpione. Przy tym atrakcyjny wygląd sofy i jej zróżnicowane formy oraz rozmiary (może być bardzo mała, ale też duża) będą doskonałą ozdobą i uzupełnieniem reprezentacyjnego pomieszczenia. Sofa sprawdzi się również w niewielkich mieszkaniach singli lub par bez dzieci. Wówczas w pokoju dziennym mebel zapewniający wygodne siedzenie sprawdzi się podczas towarzyskich spotkań. Coraz częściej współcześnie można spotkać także sofy rozkładane z funkcją spania. Ta dodatkowa opcja występuje jednak w tych modelach, które wyglądem zbliżają się do kanapy, a zatem są także większe i masywniejsze.

Sofa Dubai

Wersalka do małych mieszkań

Zdecydowana większość Polaków mieszkających w miastach żyje w budynkach wielorodzinnych. Charakteryzują się one często niewielkimi przestrzeniami i układem pomieszczeń, który nie pozostawia wiele pola do manewru. Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne wersalki. Świetnie wyglądają i nie zajmują wiele miejsca. Ich sposób rozkładania (jednym ruchem) również czyni ten rodzaj mebla bardzo ekonomicznym, jeśli chodzi o zajmowaną przestrzeń. Jeśli zatem ponad wszystko cenisz wygodę i funkcjonalność, a posiadasz małe mieszkanie - wersalka jest strzałem w dziesiątkę.