Wybór mebli wypoczynkowych do salonu, pokoju gościnnego czy biura lub domowego gabinetu w dużej mierze zależy od indywidualnych upodobań osób, które mają w tym wnętrzu przebywać, odpoczywać i pracować. Czy jednak wyłącznie od tego? Czasami decydująca okazuje się funkcjonalność.
Dla wielu osób są to synonimy na nazwanie tego samego mebla. W praktyce jednak jest nieco inaczej. Pierwowzorem kanapy była prawdopodobnie tzw. cassapanca, czyli włoska skrzynia. Jej bardziej współczesna forma zaczęła się kształtować między XVII i XVIII wiekiem. Zyskała wówczas oparcie, poręcze i miękkie siedzisko. Sofa natomiast pochodzi z Turcji, a jej pierwszy model wyróżniał się miękkim, owalnym oparciem, miał też wałki obite tkaniną w miejscu poręczy. Wersalka to z kolei wynalazek współczesny. Obecnie rozróżnieniem między nimi z pewnością będzie zastosowanie, choć ono z biegiem czasu coraz bardziej się zaciera.
Kanapa jest meblem wypoczynkowym, ale z funkcją spania. Posiada zazwyczaj kilka poduszek, które przy rozkładaniu trzeba zdjąć, żeby przewrócić oparcie i wysunąć siedzisko tworząc wygodne łóżko. Może być ona przeznaczona dla dwóch, trzech, czterech i więcej osób.
Sofa zazwyczaj nie posiada zdejmowanych poduszek, jest przeznaczona przede wszystkim do siedzenia (choć obecnie wprowadza się też sofy z funkcją spania) dla maksymalnie dwóch, trzech osób. Jest nieco niższa od kanapy i zdecydowanie niższa od wersalki. Może przy tym posiadać dużo bardziej zróżnicowane i fantazyjne formy, niż jej dwie tapicerowane kuzynki.
Wersalka jest meblem zdecydowanie najprostszym z trzech wymienionych. Zbudowana jest z dwóch stałych części. Ma także standardową wielkość (200 cm i więcej). Po rozłożeniu tworzy wygodne łóżko. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż kanapa i najczęściej nie posiada poręczy. Jeśli je ma, są one stałą częścią skrzyni na pościel, która znajduje się pod siedziskiem.
Ze wszystkich trzech rodzajów mebli wypoczynkowych, kanapa jest zdecydowanie największym z nich. Może także występować w formie narożnika lub kompletu składającego się z dwóch elementów. To oczywisty wybór dla wszystkich, którzy mogą pochwalić się dużym wnętrzem (co najmniej 12-15 m2). W dużym salonie taki mebel nie będzie przytłaczał. Zapewni niezastąpioną wygodę wszystkim domownikom, jak i gościom (kanapa Vento i kanapa Tropic). W ciągu dnia dzieci chętnie usiądą na niej, żeby obejrzeć bajkę lub pograć w gry, a wieczorem rodzice odpoczną przy muzyce, filmowym seansie lub z książką. Kanapa ucieszy także przyjaciół i znajomych, szczególnie tych, którzy lubią długie rozmowy. Jeśli przedłużą się one za bardzo, w każdej chwili można kanapę rozłożyć i przygotować komfortowe posłanie.
Jest taki mebel wypoczynkowy, który doskonale sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu czy domowym gabinecie, ale także w miejscu pracy. Wszędzie tam, gdzie czasami trzeba służbowo porozmawiać lub poczekać na kogoś wygodne siedzisko okaże się niezastąpione. Przy tym atrakcyjny wygląd sofy i jej zróżnicowane formy oraz rozmiary (może być bardzo mała, ale też duża) będą doskonałą ozdobą i uzupełnieniem reprezentacyjnego pomieszczenia. Sofa sprawdzi się również w niewielkich mieszkaniach singli lub par bez dzieci. Wówczas w pokoju dziennym mebel zapewniający wygodne siedzenie sprawdzi się podczas towarzyskich spotkań. Coraz częściej współcześnie można spotkać także sofy rozkładane z funkcją spania. Ta dodatkowa opcja występuje jednak w tych modelach, które wyglądem zbliżają się do kanapy, a zatem są także większe i masywniejsze.
Zdecydowana większość Polaków mieszkających w miastach żyje w budynkach wielorodzinnych. Charakteryzują się one często niewielkimi przestrzeniami i układem pomieszczeń, który nie pozostawia wiele pola do manewru. Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne wersalki. Świetnie wyglądają i nie zajmują wiele miejsca. Ich sposób rozkładania (jednym ruchem) również czyni ten rodzaj mebla bardzo ekonomicznym, jeśli chodzi o zajmowaną przestrzeń. Jeśli zatem ponad wszystko cenisz wygodę i funkcjonalność, a posiadasz małe mieszkanie - wersalka jest strzałem w dziesiątkę.