Kategoria: Wystrój wnętrz

Urządzasz pokój dziecięcy dla rodzeństwa i szukasz praktycznych wskazówek aranżacyjnych? Ten artykuł jest dla Ciebie! Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku najlepsze warunki do rozwoju, nauki, wypoczynku. Poniżej omawiamy sprawdzone sposoby na wystrój wnętrza, które przypadnie do gustu najmłodszym domownikom. Owocnej lektury!

Podział pokoju dziecięcego – jak stworzyć harmonijną przestrzeń dla rodzeństwa?

Pomieszczenie współdzielone przez dwoje lub troje dzieci powinno być funkcjonalne, ładne i przede wszystkim zapewniające choć odrobinę prywatności każdemu z użytkowników. Taki projekt to wyzwanie, zwłaszcza gdy wnętrze jest małe, a potrzeby dzieci wręcz przeciwnie – rosnące wraz z wiekiem. Jednak dzięki kilku trikom wnętrzarskim, niedrogim meblom oraz fantastycznym dodatkom można urządzić stylową przestrzeń, w której pociechy poczują się komfortowo.

Różne sposoby podziału przestrzeni w pokoju dziecięcym

Podział wizualny: kolory, wzory, tapety

Zanim przystąpisz do realizacji tego niełatwego zadania, wykonaj wstępny projekt zakładający wydzielenie (choćby symboliczne) odrobiny prywatnego miejsca dla każdego z dzieci. Możesz pomalować ściany na dwa różne kolory wizualnie oddzielając jedną przestrzeń od drugiej, zastosować kolorowe tapety, wzory i dodatki, tworzące odmienne światy współgrające z różnorakimi upodobaniami estetycznymi dzieci.

Ciekawym rozwiązaniem będzie również ustawienie w pokoju mebli w dwóch różnych, ale pasujących do siebie odcieniach, na przykład połączenie kaszmiru z pudrowym różem, bieli z drewnem, zieleni z szarością itd. Wiele ciekawych rozwiązań znajdziesz na Mebline.pl. Przykład? Stwórz dwa praktyczne kąciki do nauki dla rodzeństwa. W jednym ustaw biurko EVE z frontem w kolorze szarości, a w drugim ten sam model, tyle że w odcieniu „millenial pink”. Meble z tej samej kolekcji będą wyglądać spójnie, a dzięki urozmaiceniu kolorystycznemu wizualnie podzielisz wnętrze na dwie części. W taki sam sposób możesz symbolicznie oddzielić od siebie kąciki wypoczynkowe.

biurko eve szary

biurko eve rozowy

Podział fizyczny: meble jako przegrody (np. regały, parawany, łóżka piętrowe)

To niezwykle proste rozwiązanie pozwoli Ci w kilka chwil dokonać podziału przestrzeni, jednocześnie gwarantując wygodę jej użytkownikom. Czego potrzebujesz? Praktycznego regału (najlepiej ażurowego, czyli bez tylnej ścianki), przenośnego parawanu albo lekkiego przepierzenia z modnych lameli bądź innego materiału wykończeniowego. Najprostszym sposobem będzie ustawienie pośrodku pomieszczenia prostego regału, na przykład tego z kolekcji KARL. Pomieści on sporo rzeczy, w tym książki, zabawki, gadżety elektroniczne. Każdy model jest rozsuwany, co ułatwia optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Jednocześnie mebel nie blokuje światła dziennego i nie przytłacza aranżacji gabarytami.

regal karol 2 bialy

Ciekawą alternatywą dla regału lub parawanu może okazać się... łóżko piętrowe. Ustawione w centrum pokoju przedzieli wnętrze na połowy, które można dowolnie zaaranżować zgodnie z oczekiwaniami dzieci. Jedną z propozycji jest model ALVA z szufladami na pościel. Co ważne, mebel można też postawić rozłącznie. Inna opcja to niskie łóżko piętrowe wysuwane, jak na przykład LISA, dostępne w kilku wariantach kolorystycznych. W schowkach pod dolnym stelażem zmieszczą się nie tylko kołdry i poduszki, ale też zabawki, ubrania sezonowe itp. Wykonane z naturalnego drewna sosnowego posłuży przez lata zachowując znakomity wygląd.

lozko pietrowe alva lano dawid alva bialy 1

Podział funkcjonalny: osobne biurka, kąciki zabaw i miejsca do nauki

Dzieci powinny mieć komfortowe warunki do nauki, dlatego warto wygospodarować odrębne kąciki z biurkami i wygodnymi krzesłami. Można zaaranżować te strefy w przeciwległych rogach pomieszczenia, w niezagospodarowanych wnękach albo pod antresolą, na której znajduje się posłanie. Opcji jest wiele, potrzebne są tylko ustawne meble. Tu sprawdzą się biurka narożne lub zintegrowane z łóżkiem (sprawdź kolekcję COMI).

Urządzasz pokój dla dwójki dzieci w wieku przedszkolnym? Stwórz im przytulne kąciki do zabawy na miękkim, kolorowym dywanie albo na blacie niskiego stołu (np. stolik kawowy), na którym można wygodnie układać klocki lub rysować. Doskonale sprawdzi się także mały namiot tipi, uwielbiany przez maluchy. W ten sposób Twoje pociechy będą mogły bawić się razem albo oddzielnie.

Meble, które pomagają w organizacji przestrzeni

Aranżacja pokoju dziecięcego wymaga dokładnego przemyślenia, niemniej odpowiednio zaprojektowane wnętrze posłuży przez długi czas i ułatwi późniejsze przeprowadzanie szybkich oraz niedrogich metamorfoz. Jakie meble są niezbędne w tego rodzaju przestrzeni?

Regały dwustronne jako ścianki działowe

Bez względu na wiek dzieci, kompaktowe regały dwustronne spełnią swe zadanie. Przechowają mnóstwo rzeczy, wyeksponują cenne drobiazgi, kolorowe zabawki, książki, kolorowanki. Będą idealną alternatywą dla ścianki działowej. Możesz zorganizować prywatne kąciki dla dzieci po obu stronach mebla. Regały dziecięce dopełnią wystrój pomieszczenia i sprawią, że wszystko będzie na wyciągnięcie ręki.

Łóżka piętrowe z wbudowanymi biurkami lub półkami

Aby jeszcze lepiej zorganizować przestrzeń pokoju dziecięcego postaw na wielofunkcyjne meble, które zdadzą egzamin na niewielkiej powierzchni. Łóżko piętrowe COMI z biurkiem, regałem i schowkami na drobiazgi to kilka elementów w jednym modelu. U góry znajduje się wygodne łóżko, a pod drewnianym stelażem – dodatkowe wolne miejsce do przechowywania. Na półkach ułożysz przeróżne przedmioty. W kolekcji COMI znajdziesz ponadto inne meble do pokoju dziecięcego, w tym szafy, szafki nocne, regały itd.

lozko comi gumi gm15 pb

Szafy i komody do przechowywania rzeczy każdego z dzieci

Trudno wyobrazić sobie praktyczny pokój dziecięcypokój dziecięcy bez szaf, szafek czy komód oferujących półki oraz szuflady na ubrania, bieliznę, artykuły szkolne itp. Dobrze, gdy każde z dzieci ma swoją szafę ubraniową, choćby najmniejszą, a jeśli pokój jest zbyt mały, to można podzielić wnętrze jednej szafy na pół. Przyda się również ustawna komoda na drobiazgi. W nowoczesnej aranżacji znakomicie będzie się prezentować model HARMONY z licznymi szufladami i zamykanymi schowkami. Kolor truflowo-kaszmirowy jest obecnie niezwykle modny – współgra z aktualnymi trendami wnętrzarskimi.

meble mlodziezowe harmony 4x3 2 zest1

Jak stworzyć indywidualny styl dla każdego dziecka?

Personalizowane dekoracje: plakaty, pościel, lampki nocne

Nawet najpiękniejsze meble potrzebują dopełnienia, jakimi są dodatki. Każdy lubi co innego. Widać to wyraźnie na przykładzie dzieci. Pokój dziecięcy powinien być dopasowany do upodobań najmłodszych użytkowników. Wsłuchaj się w ich potrzeby. Wprowadź do wystroju ulubione kolory, motywy z bajek, naklejki ścienne, obrazki, plakaty z wizerunkiem idoli itd. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Przy łóżku ustaw lampkę nocną sprzyjającą wieczornemu wypoczynkowi. W kąciku do nauki zastosuj mocniejsze źródło światła. Zaaranżuj również okno w taki sposób, aby w ciągu dnia wpuszczało maksymalną ilość promieni słonecznych. Dorzuć zielone rośliny, które działają kojąco na układ nerwowy. Nie zapomnij o ładnej pościeli w bajecznych kolorach i wzorach. Niech wnętrze dedykowane rodzeństwu będzie oazą spokoju nocą, a za dnia baśniową krainą zabaw.

Różne kolory i motywy tematyczne – inspiracje dla chłopca i dziewczynki

Zaobserwuj jakie tematy, bajki, dyscypliny sportowe są najbardziej lubiane przez dzieci. Wpleć je w wystrój wnętrza. Może to być lampka nocna w kształcie piłki, łóżko-domek, czy dywan z motywem z ulubionego filmu animowanego. Urządzając pokój rodzeństwa rodzice często próbują zastosować te same zasady aranżacyjne, co w salonie czy sypialni. Stawiają na minimalizm, co jak wiemy – niekoniecznie musi się maluchowi podobać. Ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony królestwo dziecka skąpane jest w neutralnych kolorach (takich jak w pokoju dziennym czy kuchni), co jest wygodne. Z drugiej zaś dzieci uwielbiają energetyzujące odcienie pomarańczy, czerwieni, różu, seledynu itd., których rodzice nierzadko próbują uniknąć. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste: zaszalej wprowadzając wielokolorowe dodatki, a bazę wnętrza, czyli meble, wykończenie podłogi i ścian pozostaw neutralną. Tu najlepiej sprawdzi się drewno, biel, szarości, beże, ewentualnie delikatne pastele. Na ich tle wielobarwne zabawki, dywaniki, obrazki ścienne czy inne bibeloty będą znakomicie wyeksponowane.

Strefy wspólne a strefy indywidualne – jak je zrównoważyć

Jeśli pomieszczenie jest małe, a Ty chcesz zapewnić każdemu z dzieci odrobinę prywatnej przestrzeni, możesz zaprojektować wspólną strefę do zabaw i rozrywki, a oddzielne kąciki do nauki oraz nocnego wypoczynku. Odrabianie zadań domowych, rysowanie, praca przy komputerze to zajęcia wymagające większego skupienia, dlatego warto znaleźć miejsce na dwa odrębne biurka z miejscem do przechowywania, a także wygodnym blatem. Optymalny podział pokoju dziecięcego nie jest tak trudny, jak się wydaje. Praktycznym pomysłem jest ustawienie dwóch biurek w taki sposób, aby przylegały do siebie tyłami. Pośrodku, na styku obu mebli można zamontować mini przegrodę lub tablicę perforowaną, z której dzieci będą mogły korzystać (przypinać rysunki, notatki, zdjęcia).

Rozwiązania dla małych przestrzeni

Składane lub wielofunkcyjne meble: biurka chowane w szafie, rozkładane łóżka

Wielokrotnie pisaliśmy o potencjale wielofunkcyjnych mebli. Są one najlepszym rozwiązaniem do małych wnętrz. Idealnie sprawdzą się w pokoju współdzielonym przez dwoje dzieci. Mowa m.in. o:

  • łóżka piętrowe dla rodzeństwa, w tym model z rozkładaną kanapą FINO
  • półkotapczan lub łóżko ze zintegrowanym biurkiem oraz regałem (m.in. kolekcja COMI)
  • składany blat przymocowany do ściany lub do boku szafy
  • niski stolik kawowy, który świetnie się tu sprawdzi jako miejsce do układania klocków, kolorowania czy grania w planszówki
  • ażurowe regały do przechowywania i jako lekkie przepierzenie.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni pionowej: półki, łóżka na antresoli

Gdy metraż wnętrza jest mały, wykorzystaj miejsce na ścianach, nad i pod łóżkiem, a nawet nad drzwiami czy pod oknem. Zagospodaruj wnękę lub skos montując w nich półki na książki. Ciekawie prezentuje się łóżko na antresoli – pod nim znajdzie się przestrzeń do przechowywania, gdzie można urządzić kącik do nauki.

Przechowywanie zabawek i ubrań w jednym miejscu – praktyczne organizery

Szafę ubraniową zaopatrz w kosze, pudełka i organizery, dzięki którym utrzymasz porządek. Pluszaki, lalki, resoraki, klocki czy inne zabawki ułóż w koszach na niższych półkach, aby kilkulatek miał do nich łatwy dostęp. W górnej części szafy lub w nadstawce przechowaj odzież sezonową, rzadziej używane tekstylia itp. Możesz wyposażyć szafę w mały kontenerek z szufladami, a w nich ukryć dodatki do ubrań, bieliznę i inne akcesoria.

Sporo rzeczy pomieści pojemna szafa narożna EVE z funkcją cichego domyku, dwoma drążkami ubraniowymi i wysokimi nóżkami, które dodadzą aranżacji lekkości. Dekoracyjne pudełka z drobiazgami możesz ustawić w szafie, na półce ściennej albo na podłodze.

szafa narozna ml meble mevel 01 eve 01 pp mp 2

Bezpieczeństwo i wygoda w pokoju dla rodzeństwa

Solidne mocowanie regałów i przegrody

Organizacja pokoju dziecięcego wymaga przemyślenia wielu kwestii – praktycznych, estetycznych, a także tych związanych z bezpieczeństwem użytkowania wnętrza przez małe dzieci. Meble w królestwie kilkulatka powinny być przymocowane do ściany na stałe. Istnieje bowiem ryzyko, że maluch chcąc sięgnąć po ulubioną zabawkę będzie próbował wspinać się po meblu. Zatem wszystkie elementy wystroju pomieszczenia, takie jak szafy, półki, regały czy lekkie ścianki działowe powinny być solidnie zamontowane.

Odpowiednie odstępy między meblami dla swobodnej zabawy

Podział przestrzeni dla dzieci musi uwzględniać upodobania naszych podopiecznych. Jeśli lubią spędzać czas aktywnie, należy zapewnić im wygodne miejsce do zabawy. Ważne, aby nie przytłoczyć wystroju ogromną ilością mebli i dodatków. Pozostaw odstępy między poszczególnymi elementami aranżacji. Drzwiczki szafek oraz szuflady nie powinny obijać się o siebie. W pokoju kilkulatka dobrze jest zabezpieczyć wszelkie ostre krawędzie, a na podłodze położyć miękki dywan.

Najmodniejsze pomysły na podział pokoju dziecięcego 2024 i 2025

Meble w kolorze kaszmiru, ekologiczne materiały, drewno oraz tkaniny o grubym splocie – znajdziesz je w wielu współczesnych projektach wnętrz dedykowanych najmłodszym. Modne są motywy roślinne i zwierzęce przeplatane stylem boho oraz scandi. W pokoju nastolatka świetnie sprawdzi się nowoczesna meblościanka z miejscem na sprzęt RTV. Podsumowując, tego rodzaju pomieszczenie użytkowane przez dwoje lub troje dzieci łatwo podzielisz na rozmaite sposoby:

  • przy użyciu otwartego regału ustawionego pośrodku pokoju
  • za pomocą lameli, przenośnego parawanu lub przepierzenia wykonanego np. z drewna
  • poprzez zastosowanie karnisza sufitowego i zasłony akustycznej
  • ustawiając łóżko piętrowe pośrodku wnętrza (krótszym bokiem do ściany)
  • stosując dwa różne kolory ścian, dywanów, wzory tapet, odcienie mebli.

Niezliczone pomysły na pokój dziecięcy dla rodzeństwa znajdziesz na Mebline.pl.