Kategoria: Wystrój wnętrz

Niemal każdy marzy o tym, by budziły go poranne promienie słońca, a czasem także o tym, by przez okno sypialni, wprost z łóżka widzieć morze, jezioro, góry albo chociaż kilka drzew. Niestety często rzeczywistość jest nieco inna, niż marzenia. Co wcale nie znaczy, że musi być gorsza.

Czym można zrekompensować brak okna?

Wbrew pozorom sypialnia bez okna może mieć zalety. Przede wszystkim znika problem zanieczyszczenia światłem. Przez okna często wpada do pomieszczenia sypialnego światło latarni, które świecą całą noc lub blask księżyca, wyjątkowo jasny w pełni. To bardzo częste przyczyny zaburzenia snu, które rozwiązuje sypialnia bez okna (choć nie jest to jedyne wyjście). Nocą zatem nie widać problemu, kiedy jednak nastaje ranek, ciemna sypialnia pozbawiona naturalnego oświetlenia może negatywnie wpływać na samopoczucie.
Jak tego uniknąć? Przede wszystkim stosując odpowiednio jasny kolor ścian. Jeśli ktoś nie znosi bieli, niech będą to bardzo jasne pastele. Kolejnym ważnym elementem jest sztuczne oświetlenie. W sypialni nie są wskazane wielkie żyrandole i lampy z silnym światłem, które razi. Doskonałym rozwiązaniem będą lampki panelowe, z których każdą można skierować w inną stronę. Najlepiej na każdą ze ścian (jeśli jest ich cztery), jasny kolor farby lub tapety doskonale odbije i rozproszy światło. Wnętrze będzie jasne, a domownicy nie będą czuli się, jak na przesłuchaniu. Podobną rolę może spełnić lampa stojąca z dużym kloszem z papieru lub mlecznego szkła umieszczona w narożniku sypialni. Świetnie sprawdzą się przy tym żarówki w ciepłych odcieniach oraz lampki nocne. Dodatkową rolę doświetlającą mogą pełnić przeszklone drzwi, jeśli z korytarza lub przylegającego pomieszczenia dochodzi naturalne światło.

Sypialnia Calabria

Meble do sypialni - co z nimi? Warto zwrócić uwagę, by nie były one ciężkie, masywne i ciemne. Dobrze sprawdzą się jasne kolory i lekkie konstrukcje. Taka jasna kolorystyka (biel, szarość, jasne drewno) daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o barwne dodatki (poduszki, klosze do lamp czy ramy do zdjęć).

Jak powiększyć małą sypialnię?

Jeżeli jest taka możliwość, szafę na ubrania umieść w korytarzu, a nie w sypialni. Zyskasz wtedy sporo miejsca. Niech w sypialni zostanie tylko mała komoda na bieliznę. W małych wnętrzach świetnie sprawdzą się meble tego typu o wąskiej i wysokiej konstrukcji. Należy przy tym pamiętać, że w małych pomieszczeniach trzeba trzymać się zasady: „Im mniej, tym lepiej”. Ta sama zasada dotyczy także przedmiotów dekoracyjnych i bibelotów (różnych figurek, wazoników, pamiątek, pluszaków czy niezliczonych zdjęć). Ich brak sprawia, że pokój do spania jest lżejszy i przestronniejszy.

Sypialnia Denver 13

Również wspomniana kolorystyka ścian i odpowiednie oświetlenie sprawiają, że sypialnia wydaje się większa. Jasne kolory bowiem odbijają światło, a ciemne pochłaniają je (wnętrze wydaje się bardziej przytulne, ale też mniejsze). Skoro już mowa o odbiciu - także lustra optycznie powiększą pomieszczenie. Szczególnie niezbyt szerokie, ale wysokie. Mogą to być drzwi szafy (szafa Vera) lub tafla wkomponowana w jedną ze ścian (poziomo lub pionowo). Lustro stworzy głębię, dzięki której sypialnia będzie wydawać się obszerniejsza.

Przestrzenną głębię mogą stworzyć także zdjęcia (nazywane kiedyś fototapetami) o wysokiej jakości wydruku i z odpowiednio dobranym obrazem. Optymalnym rozwiązaniem jest fotografia na całej ścianie. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju drogi (w lesie, parku, w górach, na plażę, przez pole lawendy czy tulipanów), pejzaże z dalekiej perspektywy (niczym z okna wieżowca lub szczytu greckiej wyspy) czy elementy architektoniczne (krużganki lub korytarze).

Mała sypialnia bez okna wcale nie taka straszna

Jak widać brak okna i niewielkie rozmiary pomieszczenia nie oznaczają wcale, że nie można w nim wyczarować jasnej przestrzeni, pozytywnej atmosfery i niepowtarzalnego klimatu sprzyjającym dobremu samopoczuciu i efektywnemu wypoczynkowi. Warto przy tym pamiętać, że brak okna to również ograniczona cyrkulacja powietrza. Niezbędna będzie odpowiednia wentylacja i regularne wietrzenie pościeli na świeżym powietrzu oraz kontrola wilgotności powietrza, która warunkuje prawidłowe oddychanie i zdrowy sen.

Sprawdź nasze meble do sypialni w sklepie internetowym mebline.pl