Kategoria: Wystrój wnętrz

Wyspa kuchenna z miejscem do siedzenia to funkcjonalne, ale i stylowe rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Sprawdzi się w nowoczesnym projekcie, ale z powodzeniem można wprowadzić ją do klasycznej czy rustykalnej przestrzeni, gdzie stawia się na najwyższy komfort oraz znakomity wygląd strefy dziennej. W tym artykule podpowiadamy, jak zrobić wyspę kuchenną z szafek, a także w jaki sposób dopasować ją do wystroju oraz wielkości pomieszczenia. Owocnej lektury!

Marzysz o wyspie kuchennej, która odmieni Twoją przestrzeń?

Zacznij od projektu. Zastanów się, co ma wejść w skład wyspy lub półwyspu kuchennego, uwzględniając specyfikę przestrzeni oraz rozprowadzoną instalację. Piekarnik, płyta grzejna, mini barek, a może zlew na wyspie? Opcji jest wiele. Projektując strefę do gotowania pamiętaj o tzw. trójkącie roboczym, który znacznie ułatwia codzienne użytkowanie kuchni. Lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka powinny znaleźć się w bliskiej odległości od siebie. Poniżej omawiamy proces planowania strefy kuchennej w kilku krokach. Zachęcamy również do zapoznania się z unikalnymi kolekcjami mebli na Mebline.pl, z pomocą których zaaranżujesz niepowtarzalne wnętrze skrojone na miarę swoich potrzeb.

Krok 1: planowanie i projektowanie

Zmierz dokładnie przestrzeń: odległość między ścianami, wysokość sufitów oraz dostęp do instalacji

Pomiary to kluczowy element projektu. Odległość między wyspą a szafkami powinna umożliwiać swobodne przemieszczanie się. Fronty mebli nie mogą haczyć o siebie podczas otwierania. Jeśli zmywarka lub piekarnik ma się znaleźć w wyspie, sprawdź czy przy pełnym otwarciu drzwi urządzenia można bez problemu przejść obok. Nad płytą grzejną sprawdzi się okap wiszący. Jeśli jesteś minimalistą, możesz zdecydować się na wyciąg montowany w blacie.

Określ funkcje wyspy: miejsce do pracy, bar śniadaniowy, czy może schowek na sprzęty?

Projekt wyspy kuchennej powinien przede wszystkim odpowiadać Twoim potrzebom. W szafkach uporządkujesz naczynia, garnki i drobne sprzęty AGD. W przeszklonej witrynie pod blatem wyeksponujesz serwis kawowy, kieliszki albo butelki wina na stojaku. Na otwartej półce poukładasz tekstylia, dekoracyjne pojemniki oraz kosze. Idealnie, gdy wyspa z blatu kuchennego oferuje również wygodną przestrzeń do wypicia porannej kawy. Wystarczy dostawić krzesła (np. wysokie hokery) i gotowe! W takim miejscu można również komfortowo popracować.

Wybierz rozmiar: proporcjonalna do wielkości kuchni

Zastanów się, jak duża ma być wyspa w kuchni. Odległości pomiędzy nią a przeciwległą linią zabudowy nie może być zbyt mała, abyś nie musiał/a przeciskać się pomiędzy szafkami. Na niewielkim metrażu najlepiej sprawdzi się węższa wyspa lub półwysep przylegający krótszym bokiem do ściany. Weź pod uwagę kształt wyspy – może być kwadratowy albo prostokątny. Zaprojektuj przestrzeń pionową: zastanów się, co ma znajdować się nad blatem (designerski okap, a może stylowa lampa sufitowa?). Półwysep zazwyczaj przylega do ściany, a czasem też łączy się z zabudową kuchenną w układzie U lub L. Sprawdź, jakim dokładnie metrażem dysponujesz i wybierz najlepszą opcję.

kuchnia adele adeline 2 bialy

Krok 2: wybór materiałów

Blat: popularne materiały to:

  • Granit: odporny na zarysowania i wysoką temperaturę
  • Marmur: elegancki, ale wymagający regularnej impregnacji
  • Płyty laminowane: tańsze rozwiązanie, dostępne w wielu wzorach i kolorach

Decydując się na szeroki blat na wyspę kuchenną zyskujesz sporo miejsca do przygotowywania posiłków, a także praktyczną przestrzeń pełniącą funkcję baru śniadaniowego. Wybór materiału na blat powinien być podyktowany względami praktycznymi i estetycznymi. Drogi kamień naturalny możesz zamienić na mocną płytę laminowaną w dowolnym kolorze. Jest ona zdecydowanie tańsza, a jednocześnie odporna na codzienną eksploatację. Dostępna w odcieniu drewna, marmuru, granitu, onyxu, a nawet betonu podkreśli charakter kuchni. Będzie współgrać z aktualnymi trendami wnętrzarskimi, a Tobie zapewni komfort użytkowania bez konieczności przeprowadzania czasochłonnej pielęgnacji. Na etapie projektowania zastanów się też, ile ma wystawać blat kuchenny (zwykle jest to od 3 do 5 cm).

Korpus i nogi: z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego

Wyspa z szafek kuchennych najczęściej wykonywana jest z takich materiałów, jak płyta laminowana, płyta MDF, drewno, tworzywo sztuczne, metal oraz szkło (mowa m.in. o stylowych witrynach z przeszkleniem). Solidne nóżki gwarantują stabilność mebli. Metalowe elementy doskonale dopełnią aranżację utrzymaną w duchu loftowym, ale nie tylko. Połączenie drewna z metalem znakomicie sprawdzi się na przykład w projektach zainspirowanych estetyką farmhouse.

Mobilna wyspa kuchenna zamiast standardowych nóżek może być wyposażona w kółka. Wówczas bez problemu przestawisz ją z miejsca na miejsce, w zależności od aktualnych potrzeb.

kuchnia eko 260 2 bialy

Krok 3: budowa lub zakup

Budowa samodzielna: odpowiednie narzędzia, materiały oraz trochę czasu

Ile kosztuje wyspa kuchenna? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Kuchnia na zamówienie to niemały wydatek, dlatego coraz częściej inwestorzy decydują się na samodzielną budowę wyspy, bazując na gotowych elementach z wybranej przez siebie kolekcji mebli. Takie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić, niemniej wymaga trochę czasu oraz pracy własnej. Tu niezbędny będzie projekt, który również można wykonać samemu. Wystarczy sprawdzić, jakie moduły stojące oferuje dana linia mebli, a następnie wybrać te, które najlepiej wpasują się w specyfikę pomieszczenia. W skład takiego projektu może wchodzić szafka przeznaczona do zabudowy piekarnika lub zmywarki, model z przeszkleniem, szufladami albo z koszem cargo. Wybrane szafki można ustawić w taki sposób, aby przylegały do siebie tylną ścianką korpusu. Wówczas będziesz mieć łatwy dostęp do każdego schowka w wyspie.

Zakup gotowej wyspy: model standardowy lub zamówić wyspę na wymiar

Drugą możliwością jest zakup gotowej wyspy wolnostojącej, co pozwoli zaoszczędzić czas. Takie rozwiązanie ma niestety swoją wadę: nie zawsze idealnie wpasujesz mebel w wystrój swojej kuchni. Może on się różnić kolorem od reszty zabudowy. Długość i szerokość wyspy kuchennej dostępnej od ręki również bywają problematyczne. Zbyt okazała zaburzy proporcje wnętrza, natomiast za mała nie wykorzysta w pełni potencjału pomieszczenia. Możesz ponadto zlecić realizację projektu firmie zewnętrznej, która wykona wyspę na wymiar. Wtedy trzeba się jednak liczyć ze zdecydowanie wyższą ceną.

Krok 4: montaż

  • Montaż korpusu: zgodnie z instrukcją producenta
  • Montaż blatu: do korpusu, używając odpowiednich narzędzi i materiałów
  • Podłączenie instalacji: zlew z płytę grzejną

Montaż wyspy kuchennej na własną rękę nie jest zbyt skomplikowany. Producenci mebli dostarczają instrukcję oraz niezbędne akcesoria montażowe (kołki, gwoździe, śruby itd.), a Ty musisz jedynie zorganizować proste narzędzia (młotek, podstawowe śrubokręty). Wyspa kuchenna ze zlewem wymagać będzie osadzenia zlewozmywaka w blacie i wykonania przyłącza do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeśli w tym zakresie pojawi się wątpliwość, warto skorzystać z pomocy fachowca. Należy również zadbać o wykończenie samodzielnie złożonej wyspy: zabezpieczyć łączenie blatów, opcjonalnie zastanowić się, jak można podrasować wygląd boków korpusów mebli (np. pokryć je tym samym materiałem, z którego wykonano fronty albo blat). Wszystko zależy od specyfiki danej kolekcji mebli oraz od własnych preferencji estetycznych.

kuchnia silvia zestaw monza 1 silvia kuch 1 czarny orzech okapi

Porady dla małych kuchni:

Wyspa mobilna: rozwiązanie na bardzo małe przestrzenie

Mobilna wyspa z szafkami, schowkami czy otwartymi półkami to praktyczne rozwiązanie na ograniczonym metrażu. Ustawisz ją, gdzie tylko zechcesz. Nie będzie zajmowała zbyt wiele miejsca i sprawi, że wszystkie akcesoria kuchenne będziesz mieć zawsze pod ręką. Taka wyspa może przypominać wyglądem standardowy stół, pod którym kryje się dodatkowe miejsce do przechowywania. Do blatu dostaw krzesła i kącik jadalniany gotowy! Takie rozwiązanie ma jeszcze jeden atut: w każdej chwili możesz samodzielnie dopasować odległość wyspy od szafek, lodówki, czy innych elementów aranżacji wnętrza.

Wyspa składana: jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni roboczej tylko czasami

Praktyczną alternatywą dla tradycyjnej wyspy stojącej w centralnej części pomieszczenia jest składany blat przymocowany do ściany. To dobra opcja dla osób, które rzadko potrzebują dodatkowej powierzchni roboczej albo zwyczajnie nie mają miejsca na okazałą wyspę wolnostojącą. Ile blat powinien wystawać po rozłożeniu? To zależy od dostępnej przestrzeni. Najważniejsze, aby umożliwiał swobodne przejście i nie obijał się o sąsiadujące meble czy sprzęty. Możesz go również zamontować na równi z parapetem okna kuchennego. Nie ma nic przyjemniejszego o poranku niż filiżanka ulubionego naparu z widokiem na okolicę!

Wyspa wąska i długa: mniej miejsca niż kwadratowa

Nowoczesna wyspa kuchenna w małej kuchni optycznie oddzieli przestrzeń do gotowania od strefy wypoczynku. Zapewni dodatkowe miejsce robocze, a także ukryje naczynia, garnki, drobne sprzęty AGD. Prostokątny kształt wąskiego blatu znacznie lepiej wpasuje się we wnętrze o ograniczonym metrażu. Zagwarantujesz sobie wygodę poruszania się po pomieszczeniu, a wystrój nabierze lekkości. Tu świetnie sprawdzą się białe meble z kolekcji ADELINE, LAURA lub EKKO. Rozjaśnią przestrzeń i stanowić będą idealne tło dla designerskich sprzętów oraz dodatków.

kuchnia lara white 1 bialy polysk

Ile powinien wystawać blat kuchenny na wyspie? To zależy. Na ogół jest to kilka centymetrów. Ciekawie prezentuje się wąska wyspa kuchenna połączona z parapetem okiennym. Rozwiązanie to przypadnie do gustu minimalistom oraz miłośnikom nowoczesnego wzornictwa.

Twoje marzenie to elegancka wyspa kuchenna z szafkami i/lub szufladami? Ogromny wybór mebli czeka na Ciebie w kolekcjach dostępnych na stronie naszego sklepu. Szukasz pomysłów na szybką i tanią metamorfozę kuchni? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami na blogu. Pomożemy Ci urządzić stylową kuchnię zainspirowaną estetyką minimal, boho, soft loft, modern classic czy glamour. Oferujemy ponadto funkcjonalne meble do jadali które znajdą zastosowanie także w małych mieszkaniach. Masz pytania? Poradź się naszych ekspertów!