Praktyczna i elegancka kuchnia to miejsce, bez którego nie można się obyć. Tutaj przygotowujemy posiłki, przechowujemy żywność, odbywamy ekscytujące podróże kulinarne. W przestrzeni kuchennej powinniśmy czuć się komfortowo. W tym artykule podpowiadamy, jak zaprojektować kuchnię marzeń i nie wydać fortuny na wyposażenie. Zatem do dzieła!
O ile wystrój salonu czy sypialni możemy zmieniać bez dużego nakładu czasu i pieniędzy, o tyle raz zaprojektowana kuchnia na ogół służy nam przez wiele lat. Oczywiście bez trudu można podrasować jej wygląd wprowadzając nowe dodatki, kolory ścian oraz sprzęty AGD, niemniej zazwyczaj układ szafek i blatów pozostaje niemal identyczny przez długi czas. Jeśli nie ma uzasadnionej potrzeby to raczej nie zmieniamy położenia zlewozmywaka lub urządzeń takich jak zmywarka, z uwagi na poprowadzoną instalację wodno-kanalizacyjną. Możemy jednak zaopatrzyć się w nowe szafki wiszące, stojące, a także blaty czy armaturę.
Bez względu na to, czy projektujesz swoją kuchnię od zera po raz pierwszy, czy też chcesz przeprowadzić metamorfozę już istniejącego wnętrza, starannie rozplanuj ustawienie wszystkich elementów aranżacji. W następnej kolejności poszukaj takich mebli oraz rozwiązań wnętrzarskich, które spełnią Twoje oczekiwania, będą kompatybilne ze specyfiką pomieszczenia i wykorzystają jego potencjał.
Zmierz dokładnie przestrzeń i określ swoje potrzeby
Uwielbiasz gotowanie? Często eksperymentujesz w kuchni, a w związku z tym potrzebujesz sporo miejsca do przechowywania produktów żywnościowych? Zapewnij sobie większy blat oraz więcej szafek. Przygotowujesz kulinarne dzieła sztuki, w tym bogato zdobione torty i słodkie wypieki? Zadbaj o optymalne doświetlenie przestrzeni roboczej. Niech nowa kuchnia będzie odbiciem Twoich potrzeb. Wyposaż ją w takie udogodnienia, dzięki którym gotowanie sprawi Ci przyjemność. Już na etapie planowania wyeliminuj te aspekty, które mogłyby stać się problematyczne w czasie codziennego korzystania z pomieszczenia (m.in. fronty szafek i szuflad obijające się o siebie podczas otwierania, lodówka ustawiona daleko od blatu, brak miejsca na podręczne akcesoria).
Układ kuchni zależeć będzie przede wszystkim od specyfiki wnętrza. Obecnie popularne są aneksy kuchenne otwarte na salon, co stwarza jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych. Od Ciebie zależy ostateczny wygląd wnętrza. Dokładnie przemyśl każdy aspekt przestrzeni.
Jak narysować projekt kuchni? Kluczowe jest naniesienie istniejących już lub przewidzianych instalacji, bez których ani rusz. Mowa o systemie wodno-kanalizacyjnym, elektrycznym, gazowym. Uwzględnij okna, drzwi, ewentualne wnęki oraz skosy. Możesz rozrysować kuchnię na kartce papieru, w dedykowanym programie albo skorzystać z pomocy architekta. Najważniejsze, aby wnętrze odpowiadało potrzebom domowników.
Liniowy: elementy wzdłuż jednej ściany
Taki układ doskonale sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu lub kawalerce z otwartą strefą dzienną. Zabudowa kuchenna „biegnie” wzdłuż jednej ściany, na której znajdują się wszystkie niezbędne sprzęty AGD, szafki stojące oraz wiszące, a także blat roboczy. Aneks idealnie współgra z wystrojem kącika wypoczynkowego i jadalni, tworząc jedną, harmonijną całość.
W takim projekcie świetnie sprawdzi się m.in. kolekcja mebli kuchennych TONI, dostępna w kilku wariantach kolorystycznych. Znajdziesz w niej szafkę pod zlew, moduł do zabudowy piekarnika i małej lodówki, słupek cargo, a także szafki wiszące oraz moduł z wysuwaną szufladą na sztućce lub inne akcesoria. Możesz oczywiście samodzielnie dopasować konfigurację poszczególnych elementów z zestawu. Całość wykonana z porządnej płyty meblowej laminowanej posłuży przez długi czas.
Liniowy układ mebli optycznie otwiera przestrzeń, dodaje jej lekkości, niemniej (ze względu na ograniczony metraż pomieszczenia) oferuje niewielki blat roboczy, co dla niektórych osób może być problematyczne. Ale nic straconego! Wówczas funkcję dodatkowego blatu może pełnić ustawiony w sąsiedztwie aneksu stół jadalniany.
L-kształtny: do mniejszych kuchni dla wygodnej przestrzeni roboczej
Funkcjonalna kuchnia w układzie L to więcej miejsca do przechowywania i większy blat. Znajdzie zastosowanie również w niedużym mieszkaniu. Pozwoli optymalnie zagospodarować róg pomieszczenia. Tu przykładem mogą być meble ADELINE, w tym pakowne szafki narożne z głębokimi półkami. Zabudowa L-kształtna to ergonomiczne rozwiązanie do większości domów. Łatwo stworzysz tu tzw. trójkąt roboczy (o którym poniżej) i bez trudu pomieścisz wszystkie elementy kuchenne.
U-kształtny: dla dużego miejsca do przechowywania i pracy
Układ ten sprawdzi się w dużym mieszkaniu lub domu, oferując mnóstwo miejsca do przechowywania, okazały blat, a także liczne udogodnienia podnoszące komfort użytkowania wnętrza. Meblami zabudujesz ścianę z oknem wykorzystując w pełni potencjał takiego rozwiązania. Poniżej parapetu możesz umiejscowić zlew (o ile poprowadzona instalacja na to pozwoli), pamiętając o baterii z elastyczną wylewką.
Elegancką U-kształtną kuchnię zaaranżujesz m.in. z pomocą kolekcji STILL, w której nie mogło zabraknąć szafek narożnych, słupków do zabudowy sprzętów AGD, a także otwartych półek, szafek z szufladami, przeszklonych witryn i wielu innych elementów w różnych wielkościach. Dzięki modułom o różnych wymiarach łatwo skompletujesz zestaw idealnie dopasowany do konkretnego wnętrza. Białe fronty z delikatnym frezowaniem doskonale współgrają z korpusami w kolorze dębu. Jest to ponadczasowe rozwiązanie zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego domu.
Wyspowy: dodaj funkcjonalności i stylu
Zastanawiasz się, jak zaplanować kuchnię, która będzie wygodna, a jednocześnie stylowa? Wyspa kuchenna dopełni wystrój oferując dodatkowy blat roboczy oraz szafki do przechowywania. Możesz umieścić na niej płytę grzewczą, zmywarkę albo zaaranżować kącik śniadaniowy z hokerami lub mini barek. Każda z tych opcji ma swoje zalety, zwiększa funkcjonalność pomieszczenia, prezentuje się niezwykle nowocześnie. Wyspę wolnostojącą lub półwysep (jeden bok przylega do ściany) stworzysz z modułów dostępnych w danej kolekcji kuchennej. Możesz również zamówić zabudowę wyspową na wymiar albo zakupić gotową, współgrającą z pozostałymi meblami w kuchni.
W temacie projektowania kuchni wiele mówi się o trójkącie roboczym. Czym on właściwie jest? To zorganizowanie przestrzeni kuchennej w taki sposób, aby kluczowe urządzenia i akcesoria znajdowały się w bliskiej odległości od siebie. Pozwala to zaoszczędzić czas podczas gotowania, utrzymać porządek, a przede wszystkim zapewnić sobie wygodę. Dzięki optymalnemu rozmieszczeniu mebli oraz sprzętów AGD łatwiej jest poruszać się po kuchni, a to usprawnia codzienne czynności związane z przyrządzaniem posiłków.
Zlew, kuchenka i lodówka: 3 elementy tworzące trójkąt roboczy
Od czego zaczynamy gotowanie? Zwykle od wyciągnięcia potrzebnych produktów żywnościowych z lodówki. Warzywa, owoce oraz mięso myjemy pod bieżącą wodą, a następnie przygotowujemy do obróbki cieplnej. Cały ten proces odbywa się w obrębie trójkąta roboczego. Natomiast gdy kuchenka, zlewozmywak i lodówka znajdują się daleko od siebie, zaburzona zostaje ergonomia pracy. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt planując aranżację wymarzonej kuchni.
Odległości: optymalne 120-210 cm
Poszczególne elementy trójkąta roboczego nie powinny znajdować się dalej od siebie niż 210 cm. Mogą być zlokalizowane w jednej linii (wzdłuż jednej ściany) albo naprzeciwko siebie (np. przy ścianie i na wyspie).
Projektowanie szafek kuchennych, ich układu oraz całego wystroju kuchni to żmudny proces, który jednak zaowocuje, jeśli nieco się przyłożymy. Można zainspirować się gotowymi kolekcjami mebli, podpatrzeć pomysł w sieci albo poradzić się projektanta. Najważniejsze, aby wnętrze spełniało oczekiwania i odpowiadało naszym preferencjom estetycznym.
Szafki: o odpowiedniej wysokości i głębokości, aby wygodnie sięgać do ich zawartości
Częstym błędem jest wieszanie szafek kuchennych zbyt wysoko lub za nisko nad blatem. W pierwszym przypadku możemy mieć trudności w sięgnięciu do wyższych półek. Natomiast zamontowanie mebli wiszących zbyt nisko uniemożliwi nam wygodne z korzystanie z przestrzeni roboczej. Nie bez znaczenia jest... wzrost użytkownika kuchni. Standardowo szafki ścienne wiesza się na wysokości 45-60 cm nad blatem (licząc od dolnej krawędzi szafki). Meble umiejscowione wysoko (na przykład nad lodówką bądź okapem) najlepiej będzie wypełnić rzadziej używanymi naczyniami czy akcesoriami kuchennymi. Tu świetnie sprawdzą się szafki otwierane od dołu ku górze, które znaleźć można w wielu kolekcjach, takich jak ELLEN, STILL, LAURA.
Szuflady: praktyczniejsze niż półki, na wyciągnięcie ręki
Jedno pociągnięcie i widzimy całą zawartość szuflady – bez konieczności schylania się i sięgania wgłąb szafek. Wysuwana szuflada ma wiele zalet. Zapewnia łatwy dostęp do przechowywanych rzeczy, a co więcej, ułatwia utrzymanie porządku. Przechowasz w niej sztućce, przyprawy, drobne artykuły kuchenne, a w wyższych modelach nawet kosze na śmieci czy środki czystości. Szafka z szufladami sprawdzi się pod zlewozmywakiem, ale nie tylko. W szufladzie pod piekarnikiem pochowasz blachy do ciasta, patelnie i garnki.
Tego rodzaju moduły znajdziesz w wielu kolekcjach mebli kuchennych. Przykładem może być linia LAURA. Białe meble na wysoki połysk dodadzą aranżacji lekkości, rozjaśnią wnętrze i będą neutralną bazą dla dodatków. Idealna opcja do małych mieszkań.
Sprzęty AGD: sprzęty, które odpowiadają Twoim potrzebom
Ogromny wybór urządzeń AGD dostępnych na rynku sprawia, że bez problemu znajdziesz wyposażenie skrojone na miarę Twojego mieszkania. O czym warto pamiętać dopasowując sprzęty do aranżacji wnętrza? Jeśli lubisz elegancki minimalizm i planujesz pełną zabudowę kuchenną, sprawdź wymiary szafek, w których ma znaleźć się lodówka, piekarnik czy zmywarka. Producenci mebli zwykle podają informację, jakiej wielkości urządzenie zmieści się w danym module.
W przypadku urządzeń wolnostojących mamy większą swobodę doboru wyposażenia. Warto jednak zadbać o to, aby znajdowały się one na tej samej wysokości i współgrały z kolorem frontów oraz blatów.
Ciekawym rozwiązaniem do przestrzeni kuchenno-jadalnianej jest wspomniany już kącik śniadaniowy czy też kawowy. To stosunkowo nowy trend, który zyskuje coraz większe grono zwolenników. Kącik taki może być zintegrowany z zabudową kuchni albo znajdować się w niedalekiej odległości (np. na przeciwległej ścianie pomieszczenia). W miejscu tym powinna się znaleźć szafka do przechowywania artykułów „śniadaniowych”, czyli m.in. kawa, herbata, pieczywo, płatki owsiane, konfitury itp. Na niewielkim blacie ustaw ekspres do kawy lub czajnik elektryczny. W szafce wiszącej wygodnie przechowasz kubki, talerze oraz sztućce. W ten sposób wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne do przygotowania porannej kawy lub śniadania będziesz mieć na wyciągnięcie ręki. Idealnie, gdy blat jest na tyle duży, że można dostawić do niego 1-2 hokery. Taki kącik śniadaniowy urządzisz również przy wyspie kuchennej.
Blat: trwały i łatwy w utrzymaniu materiał
Raczej nie trzeba nikomu udowadniać, że bez blatu w kuchni ani rusz. Na nim kroimy, siekamy, ugniatamy, wypakowujemy zakupy, przygotowujemy jedzenie do dalszej obróbki. Na blacie przechowujemy drobne sprzęty AGD (toster, ekspres, czajnik itd.), a także ozdobne pojemniki, stojak na noże lub inne akcesoria. To jeden z najbardziej eksploatowanych elementów wystroju. Ważne więc, aby był wykonany z porządnych materiałów odpornych na przetarcia, zarysowania, pękanie czy wilgoć. Co istotne, blaty stanowią aranżacyjną kropkę nad „i”. Ich kolor oraz wykończenie należy dopasować do frontów, a także do ogólnego charakteru pomieszczenia. Można więc zdecydować się na ponadczasowe blaty drewniane (bądź w naturalnym odcieniu imitującym drewno), wykonane z wytrzymałej płyty laminowanej, z kamienia (marmur, granit) lub ze spieków kwarcowych.
Na Mebline.pl znajdziesz tanie zestawy mebli kuchennych z blatami w cenie, jak i same blaty, które możesz dopasować do wybranych przez siebie mebli. Białe, czarne, imitujące beton, a może drewniane? Zajrzyj do naszego sklepu już teraz! Poznaj produkty w atrakcyjnych cenach, z pomocą których urządzisz funkcjonalną kuchnię za niewielkie pieniądze.
Urządzając funkcjonalną kuchnię, warto zadbać o detale. Mowa nie tylko o dekoracjach i designerskich sprzętach, ale także o praktycznych akcesoriach, jak na przykład organizer na sztućce, półka wisząca z uchwytem na deskę do krojenia, stojak na ręcznik papierowy czy choćby mata do suszenia naczyń, która sprawdzi się przy zlewie. Dobrze jest też zapewnić sobie łatwy dostęp do garnków i innych naczyń – tu przydadzą się kosze cargo. W wysuwanym schowku przechowasz przyprawy, a dzięki ozdobnym koszykom oraz organizerom utrzymasz porządek w szafkach oraz szufladach.
Projektujesz swoją pierwszą kuchnię? A może szukasz pomysłu na metamorfozę już istniejącej? W naszym sklepie znajdziesz stylowe meble kuchenne do nowoczesnego oraz klasycznego wnętrza, a także garść inspiracji korespondujących z najmodniejszymi trendami. Zapraszamy!