Kategoria: Wystrój wnętrz

Styl nowoczesny w projektowaniu wnętrz zaczął pojawiać się już w pierwszej połowie XX wieku. Był przejawem buntu przeciwko niezwykle dekoracyjnemu i ornamentowemu wzornictwu z XIX wieku. Choć od tamtego czasu do dzisiaj meble przeszły prawdziwą metamorfozę, to pewne wyznaczniki stylu pozostają wciąż takie same.

Przestrzeń, światło i proste linie

Jeśli chcesz zaprojektować swoje wnętrze w stylu nowoczesnym należy pamiętać, że zachęca on do tworzenia pomieszczeń przestronnych, jasnych, w których światło gra dużą rolę. Ma być przede wszystkim czysto (nie tylko w znaczeniu dosłownym) i minimalistycznie. Charakterystyczna dla układu wnętrza, ale przede wszystkim dla mebli jest prosta linia, niekiedy inne figury geometryczne (koła i wielokąty). Wystarczy zajrzeć na strony internetowe sklepów meblowych, by przekonać się, jak szeroki wybór takich mebli znajduje się na polskim rynku.

Meble systemowe Vado

Inną cechą stylu nowoczesnego jest wielofunkcyjność mebli oraz łączenie pomieszczeń (salon z kuchnią, sypialnia z łazienką, jadalnia z kuchnią). Jeśli chodzi o materiały, wybór jest szczególnie szeroki, a innowacyjność kolejnych rozwiązań pozwala na coraz bardziej fantazyjne połączenia i zastosowania. Nikogo już nie dziwi szkło na ścianie zamiast tapety; białe cegły w części pomieszczenia; wielkoformatowe płytki ceramiczne lub terakota; dekoracyjny beton czy panele 3D. Do łask wraca też naturalne drewno i kamień, czasami tylko po minimalnej obróbce nadającej mu geometryczne kształty.

Meble systemowe Amy

Biel, szarość i czerń z mocnym akcentem

Ogromną rolę w tego rodzaju aranżacjach grają kolory. Tutaj także obowiązuje minimalizm. Styl nowoczesny to przede wszystkim ponadczasowa, uniwersalna i elegancka biel. Świetnie sprawdza się także czerń i grafit, czasem szarość i beż lub brąz. Najmodniejsze jest łączenie tych barw w tonacjach chłodnej (czerń, biel, grafit) i cieplejszej (beż, brąz, jasne écru). Bardzo popularne są systemy meblowe łączące ciemny brąz lub beż z bielą. W najbardziej współczesnej wersji stylu nowoczesnego pojawiają się mocne akcenty kolorystyczne. Może to być lampa, żyrandol, bieżnik, poduszki, obraz lub plakat na ścianie, zasłony, a czasami nawet jakiś mebel (pufa lub fotel). Często wybieranym wówczas odcieniem jest wyrazisty turkus, fuksja, fiolet, żółty, czy niebieski, nieco rzadziej zielony, czerwony czy granatowy. W systemie Bjorn znajdziesz nowoczesne biało-beżowe meble i ich tapicerowane dopełnienie (narożnik, kanapa, fotel, pufa) w intensywnym morskim kolorze.

Meble systemowe Bjorn Oviedo 4

Choć niektórym styl nowoczesny może kojarzyć się z monotonią, tak naprawdę doskonale wpływa na ludzki umysł, sprzyja odpoczynkowi i regeneracji. Pomaga oczyścić atmosferę i dodaje energii większą dawką światła. Sprzyja harmonii i uporządkowaniu nie tylko w domowych pomieszczeniach, ale także w duchowym i umysłowym wnętrzu domowników. Dla tych, którzy chcą zaznaczyć swój temperament, również są nieograniczone możliwości w minimalistycznych dodatkach i ich żywych barwach.

Zobacz nowoczesne meble w naszym sklepie internetowym!